Advertisement

Görüştüğüm her futbolsever Dünya Kupası'ndaki üst düzey futboldan ve ortaya koyulan mücadeleden memnun. Kosta Rika'nın müthiş başlangıcı ve bazı sürpriz takımların sergilediği performans bizlere zevkli bir kupa yaşatıyor.

Tarihte ciddi başarıları bulunan İngiltere, İtalya ve İspanya gibi takımların gruptan çıkamamaları ise dünya futbolunda dengelerin değiştiği söylentilerini ortaya çıkarıyor. Bu söylentiler bir yana futbolseveler şimdiden güzel oyuna doymuşa benziyor.

Daha ilk turdan böylesine eğlenceli bir turnuva yaşamamız da oldukça şanslı olduğumuz anlamına geliyor. Zira önceki dünya kupalarında ilk turların oldukça sıkıcı geçtiğine tanık olmuştuk. Hatta bazı taraftarlar FIFA'nın turnuvaya Güney Amerika ve Avrupa dışından daha çok takım alma kararını eleştirmişti. Ancak 2014 Dünya Kupası bu kararın ne kadar isabetli olduğunu kanıtladı.

Çünkü futbolun küreselleşmesiyle artık çok da gündeme gelmeyen milli takımların oyuncuları dahi dünyanın en iyi liglerinde oynayabiliyor. Bu da o takımları iddialı hale getirmekte.

Dünya futbolunu bu sonuca ulaştıran bir başka neden de Avrupa liglerinin daha fazla yabancı oyuncu oynatmaya izin veren kurallar getirmiş olmasıydı. Böylece daha önce karşılaşma fırsatı bulamamış oyuncular artık takım arkadaşı dahi olabiliyor. Bu da adı pek duyulmamış ülke takımlarının muteber ekipler karşısına çıkarken daha hazır olmalarını sağlıyor.

Bunların ötesinde bu güzel ve küresel oyunun dünya ekonomisinin karşılaştığı bir takım zorluğa ve çözüm yollarına ışık tuttuğunu düşünüyorum.

Bunlardan bazıları şöyle:

1- Nerede olursa olsun yeteneğin rekabetçi bir ortamda yetişmesini sağlamak.

2- Yeteneğin adil, rekabetçi ve kurallarla belirlenmiş bir ortamda mücadele etmesini temin etmek.

3- Hali hazırda iyi fırsatlara sahip olanlara ileride geri dönerek yerel ekonomilerini kalkındırma imkanı vermek.

4- Değişen koşullara ayak uydurmak ve muteber ekonomilerin değişen dengeler karşısında afallamasını önlemek adına daha iyi bir yönetim sağlamak.

Dünya Kupası küresel ölçekte unutulan bazı temel değerlere dönmek için iyi bir fırsat olabilir.