Advertisement

(20:45'te güncellendi)

Dolar, 7 haftanın en düşük seviyesine gerilerken yen güçlendi ve düşen tahvil faizleri gelişen para birimlerine talebi destekledi. ABD hisseleri dalgalı seyrederken, Standard & Poor 500 Endeksi, haftalık düşüşe hazırlanıyor.

Bloomberg Spor Dolar Endeksi, yüzde 0.2 düşüş ile 9 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyesine gerileyerek New York saati ile 12:43’te 1,005.83 puan seviyesinde. Standard & Poor’s 500 Endeksi, yatay seyrederken haftalık kaybı yüzde 0.3’e yaklaşıyor. 10 yıl vadeli tahvil faizi 1 baz puan düşüş ile yüzde 2.53’e geriledi. Yen dolar karşısında, yüzde 0.3 değerlendi ve Güney Kore wonu, yüzde 0.3 yükseldi. Stoxx Europe 600 Endeksi ise yatay seyrediyor.

ABD ekonomisinin beklentilerin üzerinde daralmasının ve tüketici harcamalarının tahminlerin altında artmasının ardından tahviller bu hafta ralli yaparak 10 yıl vadeli faizin Mayıs ayından bu yana en büyük düşüşü göstermesine neden oldu. Tüketici Güveni verisi ise Haziran ayında yükseldi. Japonya'da çekirdek enflasyon geçtiğimiz ay yüzde 3.4 artarak 1982'den bu yana en yüksek tırmanışı kaydetti ve bu durum merkez bankasının daha fazla teşvikte bulunması ihtiyacını azalttı.

Dolar Yeni Zelanda doları karşısında, 2011’den bu yana en zayıf seviyeye ve Güney Kore wonu karşısında Ağustos 2008’den bu yana düşük seviyeye geriledi.

S&P 500, bu hafta yüzde 0.3 gerileyerek Haziran ayı kazancını yüzde 1.7’ye düşürdü. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, gösterge faiz oranının 2015 ilk çeyreğinde artırılabileceğini söylerken, ABD hisseleri dün değer kaybına uğradı.

Colonial First State Global Asset Management yatırım piyasaları araştırma şefi Stephen Halmarick, "Bullard'ın yorumları Fed'in faiz artırımına başlama zamanının yakın olduğu yönünde bir uyarı şeklinde. Bu riskin piyasada yeterince etkili olduğunu düşünmüyorum" dedi.

(20:45'te güncellendi)