Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

Brent petrolü, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) ikinci büyük üreticisi konumundaki Irak'taki petrol üretiminin, yaşanan şiddet olaylarından etkilenmediği söylentileri arasında, son üç haftada ilk defa haftalık bazda düşüşe hazırlanıyor. Batı Teksas türü ham petrol (WTI) New York'ta durağan seyrediyor.

Petrol vadelileri Londra'da büyük bir değişiklik yaşamazken, 20 Haziran'dan bu yana yüzde 1.3 aşağıda ve Mart ayından bu yana en büyük haftalık düşüşü kaydetti. Irak güçleri, IŞİD militanları ile girdikleri mücadelenin ardından Irak’ın kuzeyindeki Baiji rafinerisinin kontrolünü tekrar kazandı. Irak'ta çatışmalar, ülkedeki petrol üretiminin dörtte üçünün bulunduğu güney bölgelere yayılmadı. EIA’nın yaptığı açıklamaya göre, ABD'de petrol stokları geçtiğimiz hafta Mayıs’tan bu yana ilk kez yükseldi.

Kopenhag’da bulunan Danske Bank A/S analistlerinden Jens Pedersen, “Endişeler biraz abartılmış olsa bile şu anda Irak’taki duruma ciddi şekilde odaklanmış durumdayız. Kısa vadede petrol piyasasındaki riskler sınırlı görünüyor” dedi.

Ağustos vadeli Brent petrolün varil fiyatı, Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında, Londra saati ile 11:17'de 13 sent yükselerek 113.34 dolar oldu. Tüm kontratlarda işlem hacmi son 100 gün ortalamasının yüzde 42 altında seyretti. Fiyatlar bu yıl yüzde 2.3 yukarıda.

Ağustos vadeli WTI petrolün varil fiyatı ise, Nymex elektronik işlemlerde 36 sent kadar düşerek 105.48 dolar oldu. Fiyatlar bu hafta yüzde 1.3 aşağıda. Avrupa gösterge petrolü Brent ile WTI arasındaki fark 7.49 dolar olurken, bu fark 20 Haziran'da 7.98 dolar düzeyindeydi.

(15:40'ta güncellendi)