Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Altın, yatırımıcların ABD'de beklentilerin altında gerçekleşen büyümeyi fiyatlamasıyla New York'ta 2 ayın yükseğine yaklaştı. Gümüş ise Mart'tan bu yana en yüksek seviyeye çıktıktan sonra geriledi.

Büyümenin ilk çeyrekte beklentilerin altında kalmasıyla ve dayanıklı mal siparişlerinin Mayıs'ta beklenmedik bir biçimde azalmasıyla dolar, 10 önemli para birimi karşısında 7 haftanın düşüğüne indi. Dün yayınlanan bir rapor, tüketici güvenini 2014'ten bu yana en yüksek seviyeye yaklaştığını gösterdi.

Altın geçen yıl Fed'in teşviği azaltacağı beklentisiyle yüzde 28 gerilemişti. Şimdi ise altın fiyatları
2011 yılından bu yana ilk defa üst üste iki çeyreklik kazanca hazırlanıyor. Bunun başlıca nedenleri Irak ve Ukrayna'daki krizler olarak gösteriliyor. Standard Bank Group'un raporuna göre en fazla altın alan bölge olan Asya'da talep zayıf.

Şanghay'daki Everbright Futures ekonomisti Sun Yonggang ''ABD verileri karışık olsa da, faizlerin sonunda artacağına inanıyoruz. Dolarn baskı altında olması sayesinde yukarı yönlü bir eğilim bekliyoruz. Bu da altın için olumlu'' dedi.

Ağustos vadeli altının onsu Comex'te, New York saatiyle sabah 7.27'de yüzde 0.1'lik kayıpla 1.315.60 dolara geriledi. 24 Haziran'da ise 15 Nisan'dan bu yana görülen en yüksek seviye olan 1.326.60 dolar görülmüştü. Bloomberg jenerik fiyatlamasına göre spot altın Londra'da yüzde 0.1'lik gerilemeyle 1.315.08 dolara düştü.

Bloomberg'ün derlediği verilere göre vadelilerin işlem hacmi son 100 günde bu saat için ortalamanın yüzde 8.6 altındaydı.

Altın vadelilerinin 14 günlük RSI'ı 67.6 oldu. Bu da teknik grafikleri inceleyen traderlara fiyatların düşebileceğini gösteriyor.

ABD'li yetkililer geçen hafta faiz oranlarının uzun bir süre daha düşük kalacağını açıkladı. St. Louis Fed başkanı James Bullard ise dün, ekonominin önümüzdeki yılın ilk çeyreğindeki bir faiz artırımını kaldırabilecek güçte olduğunu belirtti.

Eylül vadeli gümüşün onsu New York'ta 18 Mart sonrası en yüksek değer olan 21.25 dolara çıktıktan sonra yüzde 0.7'lik gerilemeyle 21.02 dolardan işlem gördü. Gümüş de altın gibi 2011 yılından bu yana ilk defa üst üste iki çeyreklik kazanca doğru gidiyor. Ekim vadeli platinin onsu da, yüzde 0.4'lük kazançla 1.47750 dolar seviyesine geldi. Eylül vadeli paladyumun onsu ise yüzde 0.3'lük çıkışla 838.40 dolardan işlem gördü.

(16:15'te güncellendi)