Advertisement

Yıllardır trader ve brokerlar Amerika’nın elektronik hisse piyasasını kötüleyen herkesi endişelerin yersiz olduğu konusunda ikna etti. Ancak sonra Başsavcı Eric Schneiderman ortaya çıktı.

New York Başsavcısı bir yılını modern piyasa yapısı üzerinde “karanlık havuzlar” ve yüksek frekanslı alım satım ile ilgili araştırma yapmaya adadı. Başsavcı bu hafta incelemesine karşılık bularak bularak Barclays Plc. hakkında 30 sayfalık bir şikayet aldı.

Schneidermann’ın İngiltere Bankası Barclays hakkında açtığı dava Barclay yöneticilerinin, gizlice yüksek frekans şirketleriyle iş yaparken, müşterilere yalan söylediğini iddia ediyor. Schneidermann bu sayede özel mahkemelerin yatırım ve emeklilik fonlarını istismar eden kötü karakterler için cennet olduğunu ileri sürenlere cesaret vermiş oldu. Schneidermann’ın davası, Hisse piyasasının şeffaf olmayan bir yapısı olduğunu ve sadece şirket içindekilere hizmet ettiğini söyleyenlere avantaj sağlamış oldu.

Chicago merkezli Front Barnett Associates LLC şef yatırımcısı Marshall Front konu ile ilgili, “Pek çok insan böyle bir şeyin olduğundan şüpheleniyordu. Açığa çıkması pozitif tabii ki ancak kısa vadede belirsizliği artırıyor” yorumunda bulundu.

Barclay için sonuçlar dün daha da ağırlaştı. Para yöneticileri ve brokerların LX “karanlık havuzundan” uzak durmalarıyla hissesinin yüzde 6 oranında düşmesine neden oldu ve  bankanın CEO’su acil soruşturma teminatı verdi. Deutsche Bank AG, Royal Bank of Canada, Sanford C. Bernstein & Co. and Investment Technology Group Inc. Schneiderman’ın iddialarının ardından platformla bağlantısını kesen aracılık şirketlerinden birkaçı arasında yer alıyor.