Advertisement

FED Başkanı Janet Yellen ve çalışma arkadaşlarının ABD’de enflasyonu yükseltmeye yönelik çabaları nihayet sonuç veriyor. Şimdi aynı yöntemi, hane halkının zorda kalmasını önlemek için maaşlar üzerinde uygulamalılar.

FED’in hareketlerini izlediği fiyat göstergesi, Mayıs ayında önceki yıldan yüzde 1.8 oranında yükseliş göstererek yıllık bazda ve Ekim 2012’den bu yana en büyük artışı gösterdi ve yüzde 2 oranındaki hedefe yaklaştı. Enflasyonla ilgili düzenlemenin ardından ABD’de tüketici harcamaları düşüşü 2. aya taşıdı.

Amerikalılar, alışveriş sepetlerini ve arabalarının benzin deposunun doldurabilmek için daha fazla öderken, moda, restoran ve sinema gibi isteğe bağlı harcamalarını kısıyorlar. Artan hisse ve konut fiyatları, yüksek gelirli hane halkı için daha kolay finansman sağlarken, yükselen maaşlar tüketicilerin çoğunluğunu daha hızlı harcama yapmaya yöneltebilir ve bu ekonomik büyümeye destek sağlayabilir.

New York’ta bulunan Bank of America ekonomistlerden Emanuella Enenajor konu ile ilgili olarak, “Tüketici harcamaları, özellikle enflasyonun yükselmeye başladığı ve maaşların ise artış göstermediği bir dönemde düşüş gösterebilir. Tüketici harcamalarını desteklemek için fiili olarak yapılacak maaş artışını bekliyoruz” yorumunda bulundu.

FED’in enflasyonla ilgili tercih ettiği önlem, Nisan 2012’den bu yana hedeflenenin altında seyrederken, dezenflasyonun borçluların ödenme yapmasını ve işletmelerin karlarını yükseltmelerini zorlaştıracağı endişenin artmasına neden oluyor. FED Başkanı Yellen, enflasyonun ısrarla hedefin altında kalmasının ekonomik büyümeye risk teşkil edebileceğini söyledi.