Advertisement

Japonya'nın sanayi üretimi Mayıs ayında yükselirken imalat sanayinin de satış vergisi artışından sağ salim çıktığına işaret etti. Satış vergisi artışı Başbakan Shinzo Abe'nin ekonomiyi yoluna koymak için oluşturduğu yol haritasında önemli bir mihenk taşıydı.

Japonya Ticaret Bakanı'nın bildirimine göre endüstriyel üretim Mayıs ayında yüzde  0.5 artış gösterdi ki Nisan ayında yüzde 2.8 daralmıştı. Bununla birlikte Bloomberg News anketine katılan 28 ekonomistin ortalam tahmini ise üretimin yüzde 0.9 aratacağı yönündeydi. Resmi öngörüye göre üretimin Haziran ayında yüzde 0.7; Temmuz ayında ise yüzde 1.5 artış göstermesi bekleniyor.

Japon ekonomisinin bu çeyrekte daralacağının tahmin edilmesi, gözleri önümüzdeki üç ayın büyüme rakamlarına çevirdi. Bu rakamlara göre Abe'nin tüketim vergilerini artırmaya devam edip edemeyeceği belli olacak. Zayıf bir büyüme önümüzdeki aylarda mali destek ihtimalini artırabilir.

Tokyo'daki Itochu Corp'un kıdemli ekonomisti Yoshimasa Maruyama önümüzdeki aylar için ''Ekonominin Temmuz-Eylül çeyreğinde genel itibariyle sağlam bir görünümü olması bekleniyor'' yorumunda bulundu.

Topix gösterge endeksi Tokyo saati ile sabah 9:36 itibariyle yüzde 0.2 artışla Kasım sonrası en ciddi yükselişini göstermişti. Yen dolar karşısında ise 101.39'dan işlem gördü.

Capital Economics'in Singapur'daki ekonomisti Marcel Thieliant bugünkü rakamlarla ilgili şunları söyledi: ''Bu veriler tüketim vergisinin artmasıyla ortaya çıkan zayıf görünümün iyileşmeye başladığını gösteriyor.''

Ekonominin ilk çeyrekteki yüzde 6.7'lik büyümenin ardından bu çeyrekte, yıllık bazda yüzde 4.4 küçülmesi bekleniyor. Ekonomistler Temmuz-Eylül döneminde yüzde 2.2'lik bir büyüme öngörüyor.