Advertisement

Malezya'nın hisse senedi gösterge endeksi 2008 yılından bu yana en küçük ilk yarı geri dönüşüne yöneldi. Malezya Borsası küresel mali krizden ilk çıkan borsalardan biriydi. FTSE Bursa Malaysia KLCI Endeksi bu yıl yüzde 0.7 artış gösterdi. Endeks daha önce ise 2008 Ekimindeki düşük seviyesinden yüzde 127 sıçramıştı. Bu yükselişi ile endeks MSCI Tüm Ülkeler endeksindeki en uzun soluklu boğa piyasası özelliğine sahip olmuştu.

Rekor hane halkı borçlanması, hisse değerleri ve Petrogonas Dagangan'dan Maxis Bhd.'ye yavaşlayan şirket karlılıkları, Güney Asya'nın ikinci büyük piyasasının ışıltısını alıyor. Ülkenin 587 milyar ringgitlik (182 milyar dolar) emeklilik fonunun hisse alımları fiyatları desteklerken Samsung Asset Management Co. ve BlackRock'daki para yöneticileri ise favori hisselerini Tayland ve Çin'den gösteriyorlar.

Bloomberg'ün izlediği rakiplerinin yüzde 96'sından son 5 yıldır daha iyi performans gösteren Samsung Asean Hisse Fonu'ndan Alan Richardson '' Fiyatlamalar çok zengin. Büyüme görünümü yüksek hane halkı borç seviyeleri nedeni ile zorlanıyor.'' dedi.

Seviyede ciddi bir düşüş olmaksızın en az yüzde 20'lik artış olarak tanımlanan boğa piyasası, Malezya'da tam 2.067 gün sürdü. Bu da Bloomberg 1977'de veri toplamaya başladığından bu yana kaydedilen ortalama rakamın tam 5 katı. Standard&Poor's Endeksi'nde (SPX) ise en düşük nokta olan Mayıs 2009'dan bu yana yüzde 190'lık artışla 1.936 gün sürmüştü.