Advertisement

Asya hisseleri teknoloji hisselerinin öncülüğünde yükselirken, bölgenin gösterge endeksi Eylül ayından bu yana en dik çeyrek dönemlik artışı kaydediyor.

Inotera Memories Inc. yüzde 5.4 yükselerek bilişim teknolojisi sektöründeki kazançlara öncülük etti. İnternet ve telefon hizmeti sağlayıcısı China Telecom Corp., Hong Kong'ta yüzde 2.1 değer kazandı. Nitori Holdings Co., çeyrek dönemlik karının beklentileri aşması ile Tokyo'da yüzde 4.7 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 yükselerek Hong Kong saati ile 14:17'de 145.63 puan olurken, endeksteki 10 sektör grubunun 8'i artış gösterdi. Endeks bu çeyrekte yüzde 5.5 yükselirken, Haziran ayında yüzde 2.7 primlendi ve üst üste ikinci aylık kazancı kaydediyor. Çin'de imalat sanayi endeksi ve Japonya'da merkez bankası güven anketinin yarın açıklanması planlanıyor.

Tokyo'da bulunan Daiwa Securities Group Inc. şef stratejisti Junya Naruse, "Piyasa sağlam bir zeminde ilerlemeye devam ediyor. Odak noktası parasal genişlemeden kurumsal temellere döndü. Yatırımcılar iyi ekonomik sonuç açıklayan şirketlerin hisselerini alıyor" dedi.

Japonya'da sanayi üretminin, yüzde 2.8 daraldığı Nisan ayına göre Mayıs'ta yüzde 0.5 genişlemesi ile, Topix endeksi yüzde 0.8 artış gösterdi. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin sanayi üretimine yönelik tahmin medyanı yüzde 0.9 artış olacağı yönündeydi. Ülke hükümeti üretimin Haziran'da yüzde 0.7 gerileyeceği ve Temmuz'da yüzde 1.5 artış göstereceği tahmininde bulunuyor.