Advertisement

Rus ordusundan askeri danışmanlar, Irak Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) karşı savaşan Irak ordusuna yeni alınan 5 savaş uçağını kullanma konusunda yardım etti. Rus uçakları IŞİD'in ilerleyişini durdurmak için geldi.

Kullanılmış Rus yapımı Sukhoi savaş uçaklarının da katılmasıyla güçlenecek Irak hava kuvvetleri, IŞİD militanlarını kuzeydeki Tikrit'ten çıkarmaya çalışıyor. Al-Mada Press'e göre ordu, Tikrit'in güneyindeki, Saddam Hüseyin'in doğduğu köy Uca'yı yeniden hakimiyetine aldı.

ABD savaş uçaklarının teslimatının çok uzun süreceğini belirten Irak hükümeti, hava kuvvetlerini güçlendirmek için Rusya'dan yardım istedi. Hava kuvvetleri komutanı Enver Emin, Irak'a gelen Rus askeri danışmanların savaş uçaklarını 3-4 güne kadar kullanıma hazır hale getireceğini belirtti.

Institute for Near East and Gulf Military Analysis'teki araştırma müdürü Theodore Karasik '' Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı'nın Moskova'nın Irak krizi karşısında çekimser kalmayacağını açıklamasından bir gün sonra Kremlin, sözünde durarak 25 Sukhoi uçağının birincisini Irak'a yolladı'' dedi.