Advertisement

Asya'nın en zengin adamı Li Ka-shing büyüyen varlık açığı ve azalan güveninin uykularını kaçırdığını söyledi. Li, bu sorunlar karşısında önlem alınmadığı takdirde olağan hale gelebileceklerinden korkuyor.

Çin'deki Shantou Üniversitesi'nde öğrencilere seslenen Cheung Kong Holding'in yönetim kurulu başkanı, hükümeti dinamik ve esnek gelir dağılımı politikalarını hayata geçirmek için yeni teşvik sağlamaya çağırdı. Kashing kaynakların giderek azalmasının da uykularını kaçıran bir başka neden olduğunu belirtti.

Li'nin yorumları, Hong Kong'un yeni liderin nasıl seçileceği konusunda ikiye bölündüğü bir dönemde geldi. Şehir halkı resmi olmayan bir oylamada kendi liderini seçme isteğini ortaya koydu.
Oylamaya katılan 787.000 kişi 2017'de liderlerini seçerken Çin'in belirlediği listeyi kullanmak istemiyor. Şehirde rekor düzeydeki varlık açığı ve 2009'dan bu yana ikiye katlanan konut fiyatları ciddi bir rahatsızlığı beraberinde getirdi. Halk devletin daha fazla adım atmasını bekliyor.

Hong Kong Üniversitesi'nden siyaset bilimi profesörü David Zweig '' Kentteki aktivizm, gençlerin sistemin adaletsiz olduğunu düşünmesinden kaynaklanıyor. Onlara göre sistem zenginleri kayırıyor. Li sorunun bu kısmının ekonomik olduğunun farkında'' diye konuştu.