Advertisement

(15:40'ta güncellendi)

Dolar yen karşısında, ekonomistlerin dünyanın en büyük ekonomisinin büyüme oranının yavaşladığına işaret edeceğini bekledikleri ABD işletme faaliyet verisi öncesinde, 1 aydan uzun bir sürenin en düşük seviyesine geriledi.

Dolar yen karşısında, geçtiğimiz haftayı 2012'den bu yana ikinci kez 200 günlük hareket ortalamasının üstünde tamamlamasının ardından, üst üst 3 aylık düşüşe hazırlanıyor. Norveç kronu ise euro karşısında, perakende satışların Mayıs ayında tahminlerin üzerinde düşmesiyle, 4 ayın en zayıf seviyesine geriledi. Avustralya doları, merkez bankasının yarın açıklanacak yeni politikası öncesinde, 4 yıl içindeki en uzun süreli aylık yükselişe ilerliyor.

Londra’da bulunan Bank of Tokyo- Mitsubishi UFJ Ltd. Döviz stratejistlerinden Lee Hardman, “Yatırımcılar, ABD’nin bu yılki ekonomik büyümesiyle ilgili olarak görünümlerini düşürüyorlar. Cuma günü 200 günlük hareket ortalamasının altında kapanış yapmamız ile bazı spekülatif yatırımcılar yen almayı göz önünde bulunduruyor” diye konuştu.

Dolar yen karşısında, yüzde 0.1 düşerek New York saati ile 07:23’te 101.35 yenden işlem görüyor, erken saatlerde ise 101.24 yene gerileyerek, yen karşısında 21 Mayıs’tan bu yana en zayıf seviyeyi gördü. Dolar, 30 Mayıs’tan bu yana yüzde 0.4 oranında değer kayına uğradı ve 2. çeyrek dönemlik düşüşe hazırlanıyor. Dolar euro karşısında, 1.3656 dolar seviyesinde yatay seyrederken, yen euro karşısında ise 138.40 seviyesinden işlem görüyor.

 (15:40'ta güncellendi)