Advertisement

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) raporuna göre, dünyada doğalgaz arzı mevcut üretimin 500 milyar metreküp artmasıyla 2019 yılına kadar 4 trilyon metreküpe ulaşacak.

Doğalgaz üretimini 2019 yılına kadar yüzde 120 ile en fazla artırması beklenen bölge Asya olurken, Avrupa ise üretimi azalan tek bölge olarak dikkati çekiyor. Birleşik Krallık ve Polonya'da artması beklenen kaya gazı üretiminin sınırlı olacağı ifade edilen raporda, bunun, düşüşe engel olamayacağı kaydediliyor. Kıtadaki üretimin düşmesiyle enerjide ithalata bağlılığın artacağının altı çiziliyor.

Ortadoğu ülkelerinin üretiminde artış olacağı ancak bunun bölgenin yükselen talebine yetmeyeceği öngörülen raporda, en çok ek arz yaratan bölgelerin ise artık Rusya ve Orta Asya ülkeleri olmayacağı belirtiliyor.

Raporda, Avrupa'da yavaşlayan doğalgaz talebi ve Asya pazarlarına doğalgaz ulaştırmak için gereken altyapı yetersizliği, Rusya'nın doğalgaz üretimini kısıtlayan ana nedenler olarak öne çıkıyor.

Çin'in gaz üretiminde büyük bir artış olacağı belirtilen raporda, özellikle kaya gazı gibi konvansiyonel olmayan gazların üretimindeki yükselişin, ülkenin yüzde 65 olması beklenen artışında büyük rol oynayacağına işaret ediliyor.

Afrika ve Latin Amerika bölgelerinde önemli doğalgaz üretim artışları beklenen raporda, buna rağmen Cezayir, Arjantin, Mısır, Hindistan, Nijerya, Pakistan ve Venezuela gibi önemli rezervlere sahip ülkelerin üretimlerini arttırmakta sıkıntılar yaşayacağı öngörülüyor. Doğalgaz çıkarma masraflarına karşın düşük tutulan yerel doğalgaz tüketim fiyatları, zayıf ekonomi, ödenmeyen faturalar ve siyasi istikrarsızlık, bu sıkıntıların başlıca nedenleri olarak gösteriliyor.

AA