Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch, bugün açıkladığı Küresel Ekonomik Görünüm raporuyla küresel ekonomik büyümenin kademeli olarak 2014-2015 döneminde süreceğini, ancak aşağı yönlü risklerin devam ettiğini belirtti.

Raporda, “2014 yılında dünya ekonomik yükselişi, gelişmekte olan piyasaların büyümesi yavaşlarken, gelişmiş ekonomilerdeki güçlü toparlanma ile yön buluyor. Dünya büyüme rakamlarıyla ilgili son tahminler 2014 yılı için yüzde 2.7 ve 2015 ve 2016 yılları için ise yüzde 3.1 oranında seyrediyor” denildi.

Fitch tarafından sunulan raporda, “Euro Bölgesi’ndeki deflasyon önemli bir risk teşkil ederken, Fed’in para politikasını normalleştirmeye yönelik tutumu, finans piyasası volatilitesinin yükselmesini tetikleyebilir. Küresel ticaret büyümesi daha da yavaşlayabilir ve yüksek petrol fiyatları çoğu bölgede büyümeye zarar verebilir” açıklamasında bulunuldu.

Fitch, ABD ekonomisinin 2014 yılındaki beklenmedik düşüşün ardından yükseleceğini öngörürken, raporda ABD ekonomisinin bu yıl yüzde 2, 2015’te yüzde 3.1 ve 2016’ta ise yüzde 3 oranında büyüyeceği tahmininde bulunuldu.

Raporda ayrıca “ABD’de özel tüketim büyümesi, hane gelirlerinin ve istihdamın artmasıyla ve yatırımın sağlıklı kurumsal bilanço tabloları ve toparlanan konut piyasasıyla desteklenmesi ile ilerleme kaydediyor. Para politikası ise oldukça uyumlu tutumunu devam ettiriyor ve mali düzenlemeden kaynaklanan durgunluk 2013 yılındakine oranla fark edilir şekilde küçük kalıyor. Euro Bölgesi’ndeki toparlanma ise hala kırılgan seyrediyor. Euro Bölgesi için büyüme rakamlarının, 2014’te yüzde 1.1, 2015’te yüzde 1.5 ve 2016’te ise yüzde 1.6 oranında olacağını öngörüyoruz ” açıklamaları yapıldı.