Advertisement

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı Mayıs ayında değişiklik göstermeyerek, bölgenin borç krizinin etkilerinden kurtulma konusunda çabaladığını gösterdi.

İşsizlik oranı yüzde 11.6 olarak kaydedilirken, Nisan ayı oranı da yüzde 11.7'den yüzde 11.6'ya revize edildi. Bloomberg anketine katılan 26 ekonomistin tahmin medyanı, daha önce açıklanan orandan değişiklik olmayacağı yönünde yüzde 11.7 seviyesindeydi.

Nordea Bank AB analistlerinden Suvi Kosonen, "Yüksek işsizlik oranı toparlanma açısından büyük risk ve Avrupa'nın bazı bölgelerinde zaten yapısal bir sorun oluşturmuş durumda. Önümüzdeki aylarda bir miktar düşüş görülebilir fakat uzun bir süre, en azından gelecek yılda da yüksek kalacaktır" yorumunu yaptı.

Euro Bölgesi'nde ortalama işsizlik oranının 2014'te yüzde 11.7 olacağı ve 2016'da yüzde 11.3'e ineceği öngörülüyor. Bir başka ankete göre ise Euro Bölgesi'nin ikinci ve üçüncü çeyrekte yüzde 0.3, 2014 yılı son çeyreğinde ise yüzde 0.4 büyüyeceği tahmin ediliyor.

Avrupa'daki işsizlik oranları büyük farklılıklar göstermeye devam etti. Avusturya'da yüzde 4.7 olan işsizlik oranı, İspanya'da yüzde 25.1 düzeyinde.