Advertisement

(21:05'te güncellendi)

Çin'de imalat sanayinin genişleme sinyali vermesi sonrasında tahvillerin düşmesiyle ABD endeks vadelileri Mayıs ayından bu yana en dik yükselişi gösterirken hisseler rekor seviyeler tırmandı. Altın 3 ayın en yüksek seviyesine ulaşırken, dolar düştü.

Standard & Poor's 500 Endeksi, New York saati ile 13:22’de yüzde 0.9 yükselerek 12 Mayıs’tan bu yana ilk en büyük kazançla rekor kapanış yapmaya hazırlanıyor. Dow Jones Industrial Average, yüzde 0.1 yükseldi. 10 yıllık tahvil faizleri 3 baz puan artışla yüzde 2.56 seviyesine ulaştı. Altın, doların 10 önemli para birimi karşısında 7 haftaya yakın bir sürenin en düşük seviyesinde dalgalı seyretmesiyle yüzde 0.5 yükseldi. Soya fasulyesi düşüşü genişletirken, mısır ise 5 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Çin'de bugün açıklanan veriye göre, imalat sanayi Haziran'da bu yılın en hızlı düzeyine ulaşırken, ABD imalat sanayi geçtiğimiz ay büyük bir değişiklik göstermedi.Euro Bölgesi imalat sanayi ise ufak bir artış gösterdi. General Motors Co., yatırımcıları Haziran ayında yükselen ABD satışları ile şaşırtırken, Ford Motor Co., Chrysler Group LLC ve Nissan Motor Co. satışları ise tahminleri aştı. ICSC verilerine göre, ABD parekende satışları 27 Haziran’da biten haftada 3 yıla yakın bir sürenin en büyük yükselişini kaydetti.  Ukrayna, ülkenin doğu bölgelerini geri almak için yürüttüğü barışçıl çabaların sonuçsuz kalması gerekçesiyle, ateşkesi uzatmayı reddetti. Irak'ta politika yapıcılar bugün toplanırken, ABD Amerikalı personeli korumak adına Bağdat'taki birliklerinin sayısını artırıyor.

Brüksel'de bulunan KBC Asset Management NV'nin şef yatırım yöneticisi Dirk Thiels, "Ekonomik göstergeler her şeyin toparlanma adına doğru gittiğini gösteriyor. Avrupa verileri çok iyi olmasa da, genişleme seviyelerinde istikrarı koruyor ve ABD de doğru yönde gidiyor gibi görünüyor" dedi.

(21:05'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
01 Temmuz 2014 Salı, 16:25 Misafir bist'e bir saldırı olduğunu tahmin etmek hiç de zor değil. daha önce de aynı senaryoyu gördük..