Advertisement

“Energetic Bear” olarak bilinen bir grup Rus hackerı, ABD ve Avrupa’daki enerji şirketlerine saldırıyor. Siber güvenlik araştırmacıları ise hackerların enerji tedarikini aksatabilme gücüne sahip olabileceğini belirtiyor

Siber güvenlik şirketi Symantec Corp.’un açıklamasına göre, “Dragonfly” olarak da adlandırılan hacker grubu, yeterli kaynaklara, boyuta, hükümet müdahalesi hissini veren bir organizasyona sahip oldukları izlenimini veriyor. Symantec ayrıca saldırganların, şebeke işlemcilerini, petrol boru hattı işlemcilerini, elektrik üretim şirketlerini ve diğer “stratejik önem taşıyan” şirketleri hedef aldığını belirtti.

Symantec siber saldırılarla ilgili açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Bu tür aktiviteler, siber saldırıların erişim sınırının yükseldiğini gösterirken, ekonominin daha da büyük bölümlerinin Web üzerinden kontrol edildiğinin de altını çiziyor. Siber saldırılar yarısında fazlası ABD ve İspanya’da görülürken, Sırbistan, Yunanistan, Romanya, Polonya, Türkiye, Almanya, İtalya ve Fransa da hedef alınıyor”

Açıklamada ayrıca, “2011’den bu yana aktif olan hackerlar, standard çalışma saatlerine uygun olarak Pazartesi’den Cuma’ya Rusya ve diğer Doğu Avrupa ülkelerindeki saat dilimine göre 09:00-18:00 saatleri arasında faaliyet gösteriyor gibi görünüyor” ifadeleri kullanıldı.