Advertisement

Ukrayna'da Devlet Başkanı Poroşenko'nun ateşkesi uzatmama kararından sonra ordu birlikleri ile ayrılıkçılar arasındaki çatışmalar yeniden şiddetlendi.

Rusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna'yı muhalif militanlarla ateşi sona erdirdiği için kınadı. Putin bundan sonra Ukrayna Başkanı Poroşenko'nun çatışmalar nedeniyle doğrudan sorumlu olacağını söyledi. Ukrayna'da yaşananların Rusya'yı çevreleme politikasının sonucu olduğunu söyledi.

Putin, ülkesinin ve Avrupa'nın Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko'yu "Barışa giden yolun savaştan geçemeyeceğine inandıramadığını" ifade ederek, "Ukrayna'da barışın sağlanması için yapılan girişimlerden haberdarsınızdır. Müzakereleri, telefon görüşmelerini biliyoruz, bunca çabaya karşın maalesef başkan Poroşenko, askeri faaliyetlere devam kararı aldı." ifadelerini kullandı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı ise Ukrayna'dan sivil halkın yaşadığı yerleşim yerlerini bombalamaktan vazgeçmesini istedi.

Açıklamada, "Ukrayna yönetiminden kendi kent ve köylerini bombalamaktan vazgeçmesini, sivil halkın can güvenliğini sağlamak için yapay değil gerçek ateşkese dönmesini istiyoruz." ifadeleri kullanıldı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de güvenlik konseyi daimi üyeleriyle, ukrayna devlet başkanı petro poroşenko'nun ateşkese devam etmeme kararını değerlendirdi

Ukrayna savunma bakanı Mihail Koval ise para karşılığı savaşanlar ve bölgedeki diğer savaşçı unsurların tamamının Ukrayna topraklarını terk etmesi durumunda Donbass'taki terörle mücadele operasyonunun sona ereceğini söyledi.

-"Barışın gelmesi için politik taleplerimizin bazılarından vazgeçebiliriz"

Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kurduğu "Donetsk Halk Cumhuriyeti"nin "Başbakanı" Aleksander Boroday, ateşkes için istişare yapabileceklerini söyledi.

Boroday, Donetsk'te nisan ayında işgal ettikleri televizyon binasında basın toplantısı düzenledi. Ukrayna ordu birlikleriyle çatışmaların sürdüğünü, özellikle Slavyansk ve Kramatorsk'ta şiddetli çatışmaların yaşandığını kaydeden Boroday, bölgede yaşanan son durumu değerlendirdi.

Slavyanks'ta ordu birliklerinin bugün gerçekleştirdiği top atışlarında aralarında sivillerin de bulunduğu onlarca kişinin yaşamını yitirdiğini belirten Boroday, ölü ve yaralı sayısıyla ilgili kesin sayı vermenin mümkün olmadığını söyledi.

Barışın gelmesi için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını anlatan Boroday, "Görünüşe göre istişare grubu Donetsk'e gelmekten endişe ediyor. İstişare grubunun Donetsk'e gelmesi halinde maksimum güvenliği garanti ediyorum. Barışın gelmesi için politik taleplerimizin bazılarından vazgeçebiliriz. Ancak müzakere masasına oturmak için Ukrayna ordusunun Donetsk ve Lugansk'tan çıkması gerekli. O zaman barış masasına oturabiliriz." açıklamasında bulundu.

Boroday toplantının ardından televizyon binasını kuşatan çok sayıda silahlı kişiyle binadan ayrıldı.

Donetsk şehir merkezinde bölge polis karakoluna saldıran ayrılıkçılar, yaklaşık 4 saat süren çatışmanın ardından polis merkezini ele geçirdi. Çatışmada bir kişinin öldüğü, iki kişinin yaralandığı öğrenildi.