Advertisement

Dünyanın en büyük ordusundaki sınırlı pozisyon ve sağlık kontrollerine takılma oranının yüksek olması gibi engeller, Çin'li aileleri Eylül ayı boyunca süren askere alım döneminde çocuklarının işini garantiye almak için rüşvet vermeye itiyor. Eğer işleri yolunda giderse bu çocukları için sabit bir iş ve taşradan çıkış bileti anlamlarına gelebilir.

Çin ordusunda askere alım işiyle ilgilenen bir subay olan Wang, eski askerlerden 'şu anda işimizi sağlama almak ne kadara patlar' gibi sorular geldiğini söylüyor. Wang bu sorulara ''Şu an size 80.000 ila 90.000 yuana mal olur'' cevabını verdiğini açıklıyor. Wang'a göre eğer torpiliniz gerçekten sağlamsa 50-60.000'e de halledilebiliyor. Subay, bağlantıları çok da iyi olmayanlar için ise fiyatın 100.000 yuana çıkabileceğini ifade ediyor.

Çin ordusundaki bu durum, dünyanın en büyük silahlı kuvvetlerini savaşa hazır hale getirerek Asya Pasifik'te geniş bir etki alanı yaratmak isteyen Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in işinin ne kadar zor olduğunun ispatı. Jinping ordudaki yolsuzluğu bitirmekte kararlı. Ordudaki yolsuzluk operasyonlarında şu ana kadar birden çok üst düzey asker suçlamalara maruz kalırken, eski genelkurmay başkanı Xu Caihou da adam kayırma suçundan Komünist Parti'den ihraç edilmişti. Çin ordusundaki yolsuzluğu gündeme taşıyan bu gelişme bir başlangıç olsa da, silahlı kuvvetlerdeki sorunun çıkış noktasının küçük şehirler olduğu belirtiliyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
03 Temmuz 2014 Perşembe, 17:27 Misafir evet sanki abartilmis.
03 Temmuz 2014 Perşembe, 12:05 Misafir Bir çin askeri ne kadar maaş alıyor ki $16k rüşvet versin...