Advertisement

Asya hisseleri, dünkü verilerin dünyanın en büyük iki ekonomisi Çin ve ABD'de imalat sanayinin genişlediğini göstermesi üzerine ABD hisselerinin zirve rekorunu kırmasını takip ederek,  son altı yılın en yüksek seviyesini daha da yukarı taşıyor.

Tayvanlı monitör üreticisi Innolux Corp., yüzde 6.6 yükselerek bilişim teknolojisi hisselerindeki kazançlara öncülük etti. Milyarder Lui Che-woo tarafından yönetilen oyun şirketi Galaxy Entertainment Group Ltd., Bank of America Corp.'un Merrill Lynch biriminin Makau kumarhane gelirinin bu ay toparlanacağını söylemesi ile, yüzde 3.2 değer kazandı. Ryohin Keikaku Co., işletme karı ve satışlarının beklentileri aşması üzerine Tokyo'da yüzde 4.5 tırmandı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.8 yükselerek Hong Kong saati ile 14:09'da 147.36 puan oldu ve yükselişi üçüncü güne taşıdı. Gerileyen her hisse başına ikiden fazla yükseldi. Teknoloji ve tüketici hisseleri en dik artışları kaydetti.

Japonya'da Topix endeksi yüzde 0.4 yükselirken, son üç gündeki primini yüzde 2.2'ye taşıdı. Güney Kore'de Kospi endeksi yüzde 0.8 ilerlerken, Avustralya S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 1.3, Yeni Zelanda NZX 50 Endeksi yüzde 0.1, Tayvan'da Taiex endeksi yüzde 0.5, Singapur'da ise Straits Times Endeksi yüzde 0.4 yükseldiler.

Hong Kong'ta tatil sonrası işlem hacminin son 30 gün ortalamasının yüzde 40 üzerinde seyrettiği Hang Seng Endeksi'nde yükseliş yüzde 1.3 düzeyinde.