Advertisement

Fed Başkanı Janet Yellen, Fed’in para basımı operasyon hızını düşürürken, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi Avrupa’nın nakış akışını canlandırıyor.

Dubai’de bulunan Standard Chartered Plc makro araştırmalar müdürü Marios Maratheftis konu ile ilgili olarak, “Bu durum, Fed’in tahvil alımlarını azaltmasının Avrupa Merkez Bankası’nın euroyu zayıflatmasıyla telafi edilebileceği anlamına geliyor. Fed faiz oranlarını yükseltmeyi göz önüne almaya başlasa bile, sonuçta, riskli varlıkların bu yıl içinde yükselişini desteklemek için piyasada dolaşan yeterince nakit para olabilir” yorumunda bulundu.

Maratheftis ve meslektaşları David Mann ve Italo Lombardi tarafından 30 Haziran’da yapılan açıklamada, “Eğer Fed’in küresel likidite üzerindeki rolünü bir merkez bankası üstlenecekse bu Avrupa Merkez Bankası’dır” denildi.

Fed’in dünya çapında likiditeyi ilerletmedeki önemi Nisan 2013’ten bu yana düşüş gösterdi. Finansal paniğin dünyayı sarmasıyla geçtiğimiz yıl Fed, Aralık 2008’de başlattığı tahvil alımını yavaşlattı. Düzenleyicilerin bankaların rezervlerini artırmaları yönünde olan son zamanlardaki talepleri, ABD’de yükselen para akışının başka bir yerdeki likiditeyi daha az desteklemesi anlamına da gelebilir.

Standard Chartered ekonomistlerine göre, ABD para akışındaki her 10 milyar dolar artış için, küresel olarak 20.5 milyar dolar artış oluyor. Bu rakam, geçen sene 24.4 milyar dolar seviyesindeydi. Euro Bölgesi para akışındaki her 10 milyar dolar yükseliş, geçen seneki 18 milyar dolar seviyesinden yükselerek, küresel olarak 19.7 milyar dolar desteğe karşılık geliyor.