Advertisement

(17:50'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, ABD işsizlik oranının 6 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesinin Fed’in teşvik önlemlerini dizginleyeceği söylentilerini desteklemesi ile 14 ayın en yükseğinden değer kaybına uğruyor. Güney Afrika randı ise para birimlerinin düşüşüne öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 düşerek Londra saati ile 14:42’de 1,058.78 puan oldu. Endeks, dün 9 Mayıs 2013 bu yana en yüksek kapanışı yaptı. ABD işverenleri Haziran ayında beklentilerin üzerinde istihdam yarattı ve ABD’de işsizlik oranı yüzde 6.1’e düştü.

Londra’da bulunan Amiya Capital LLP gelişen piyasa stratejistlerinden Michael Wang, “Tarım dışı istihdam verisi beklentilerin üzerinde geldi. Bunun bir sonucu olarak dolar gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında güçlendi ki bu da gelişen piyasa hisselerini aşağı çekiyor” dedi.

iShares Gelişen Piyasalar exchange-traded fonu, yüzde 0.1 gerileme ile 3 günden bu yana ilk kez düşüş gösterdi. 

Varşova’daki WIG30 Endeksi, yüzde 0.1 gerileyerek düşüşü 3. güne taşıdı. Polonya’nın en büyük enerji ünitesi PGE SA, 12 Mayıs’tan bu yana en düşük seviyeye geriledi ve dünkü düşüşü yüzde 6.6’ya genişletti.

(17:50'de güncellendi)