Advertisement

(19:20'de güncellendi)

Avrupa hisseleri, değerlemeleri 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye taşıyan üç günlük ralli sonrasında, düşüş gösterdi.

Erste Group Bank AG, yıllık kayıp beklentisi açıklamasıyla Şubat 2009’dan bu yana en büyük düşüşü gösterdi. BNP Paribas SA, yüzde 2.1 değer kaybına uğradı. JC Decaux SA ise HSBC Holdings Plc tarafından hisse tavsiyesinin yükseltilmesi ile yüzde 0.9 sıçradı.

Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.3 gerileyerek 347.95 puan ile haftanın son işlem gününü tamamladı. Endeks, ABD'de istihdam verilerinin beklentileri aşması dün itibarıyla son üç günde yüzde 2.1 yükseldi. ABD piyasaları bugün Bağımsızlık Günü tatili nedeniyle kapalı.

Cenevre'de bulunan Stucki & Cie. yöneticilerinden Pierre Mouton, "Avrupa piyasalarında bugün bir duraklama görüyoruz. ABD piyasaları kapalı, bu nedenle fazla hareketlilik görmeyi bekleyemeyiz. ABD'den gelen oldukça iyi ekonomik habererle yatırımcılar daha iyimser hale geldi, fakat kar sezonu açıldığında bazı kar satışları bekliyorum. değerlemeler diğer piyasalarla karşılaştırıldığında çekici, fakat gelirler fazla büyümüyor" dedi.

Stoxx 600, bu hafta yüzde 1.8 yükseliş ile Mart ayından bu yana en büyük haftalık kazancı kaydetti. Endeks, tahmini gelirlerin 15.7 kat değerleme kaydederek bu alanda 2009'dan bu yana en yüksek seviyede. Standard & Poor's 500 Endeksi'nde değerleme 16.8 kat düzeyinde.

(19:20'de güncellendi)