Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Stoxx Europe 600 Endeksi'nin Mart sonrasındaki en büyük haftalık düşüşünün ardından, Shire Plc ve banka hisseleri endeksinin yükselişiyle yeniden değer kazandı. ABD endeks vadeli kontratları fazla değişmezken, Asya hisse senetleri yükseldi.

Banco Espirito Santo SA hisseleri, CEO atanmasından sonra yüzde 5.6 değer kazandı. Shire, AbbVie Inc  için satın alma teklifi yapmayı düşündüğünü açıklamasının ardından yüzde 3.3 artış gösterdi. Airbus Group NV,  A330 uçağını geliştirecek bir projeyi gerçekleştireceğini duyurmasıyla yüzde 0.9 yükseldi. SEB AB, beklenenden daha iyi kar rakamları açıklaması sayesinde yüzde 1.4 çıkış yakaladı. Tesco Plc, Cantor Fitzgerald LP'nin hisselerin alınmasını tavsiye etmesinin ardından yüzde 1.4 değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Londra saati ile 08:07'de yüzde 0.4 yükselişle 338.17'yi gördü. Endeks geçen hafta yatırımcının, Portekiz tedirginliğini ve 2009 sonrası en yüksek değerleme seviyelerini görmesiyle yüzde 3.2 düşmüştü. Standard&Poor's 500 endeks vadelileri bugün yüzde 0.1 yükseldi. MSCI Asya Pasifik Endeksi ise yüzde 0.5 arttı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi, Strazburg'da kanun koyuculara hitaben yapacağı konuşmada euro bölgesindeki bankalara yapılacak bundan sonraki ucuz fonlama hamlesinin ana hatlarını açıklayabilir. Yatırımcı aynı zamanda ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Jannet Yellen'ın Kongre'de yapacağı yarıyıl konuşmasını takip edecek. Çin ise bu hafta ikinci çeyrek ekonomik büyüme rakamlarını açıklayacak.

Blomberg News anketine katılan ekonomistlere göre bugün yayınlanacak bir raporda, euro bölgesinin sanayi üretiminin Mayıs'ta, bir önceki aya nazaran yüzde 1.2 gerilediği görülebilir. Üretim Nisan'da yüzde 0.8 artmıştı.