Advertisement

ABD'nin en büyük üçüncü bankası Citigroup Inc., ikinci çeyrek karının, ABD'li yetkililerle varılan mortgage tahvilleri anlaşmasından kaynaklanan 3.7 milyar dolarlık maliyetten dolayı, yüzde 96 düştüğünü açıkladı.

New York merkezli Banka, bugün yaptığı açıklamada, net karının 181 milyar dolara ve hisse başına karın 3 sente düştüğünü duyurdu. Banka geçen yılın aynı döneminde 4.18 milyar dolar kar ve 1.34 dolar hisse başına kar açıklamıştı. Özel kalemler hariç hisse başına kar 1.24 dolar oldu. Bloomberg'în anketine katılan 25 ekonomistin tahminlerinin ortalamasına göre, Banka'nın 1.05 dolar hisse başına kar açıklaması bekleniyordu.

Citigroup ve ABD'li yetkililer, sorunun çözülmesi için 7 milyar dolarlık bir anlaşmaya vardıklarını açıkladılar. Haftasonunda imzalanan anlaşmaya göre, Citigroup 4 milyar doları Adalet Bakanlığı'na, 500 milyon doları başsavcılık ve FDIC'a ve 2.5 milyar doları ise tüketicilere ödeyecek.

Banka CEO'su Michael Corbat, yaptığı açıklamada, "Bugünkü anlaşmanın net karımız üzerindeki önemli etkisine karşın, sermaye pozisyonumuz güçlendi" dedi.