Advertisement

Yen, dünya genelinde merkez bankalarının yüksek getirili varlıklara talebi artıran para politikalarını sürdürecekleri söylentisiyle, 16 önemli para biriminin hepsi karşısında değer kaybetti.

Japon para birimi, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) 2 günlük politika toplantısına başlaması ve ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Janet Yellen'ın bu hafta ABD'li kanun yapıcılara konuşma yapmaya hazırlanması sebebiyle dolar karşısında 3 gündür ilk defa geriledi. Euro ise, Portekiz'in tedirginliği bankalarla sınırlı tutabileceğinin söylenmesi üzerine önemli para birimlerinin çoğu karşısında değer kazandı. Endonezya rupisi, merkez bankasının cari açığın genişleyerek büyük ihtimalle rekor düzeye ulaşacağını söylemesinin ardından, 2 haftanın en ciddi düşüşünü yaşadı.

Londra'da Bank of Tokyo-Mitsubishi UFJ Ltd. stratejisti Lee Hardman, "Küresel anlamda riskten kaçınma gevşiyor," dedi ve "Bu durum, yatırımcıların daha fazla risk almasını sağlıyor ve güvenli liman alımlarının desteklediği yendeki kazançların bir kısmının geri verilmesine neden oluyor" şeklinde görüş bildirdi.

Yen, dolar karşısında New York saatiyle 08:13'te yüzde 0.2 gerileyerek 101.48 dolar oldu. Bu da 9 Temmuz'dan bu yana görülen en büyük düşüştü. Yen euro karşısında ise yüzde 0.3 değer kaybederek 138.30 euroyu gördü. Avrupa'nın ortak para birimi dolar karşısında yüzde 0.2 değer kazanarak 1.3628 dolar oldu.