Advertisement

ABD hisse senetleri, Citigroup Inc.'nin beklenenden daha iyi gelen kar rakamı ve internet hisselerindeki sıçrama ile birlikte, değer kazandı ve Standard & Poor’s 500 (S&P 500) Endeksi son üç ayın en hızlı haftalık kaybından sıçradı.

Citigroup, işlem gelirinin tahminleri aşmasının ardından yüzde 3 yükseldi ve finans hisselerindeki yükselişlere öncülük etti. Facebook Inc. ve Netflix Inc. internet hisselerindeki çıkışlara destek oldu. Piyasa değeri açısından dünyanın en büyük şirketi Apple Inc., Barclays Plc'nin "al" tavsiyesinin ardından yüzde 1.3 prim yaptı. İnşaat-yönetim şirketi URS Corp., Aecom Technology Corp.'un şirketi yaklaşık 4 milyar dolara satınalma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 12 sıçradı.

S&P 500 Endeksi yüzde 0.5 yükselişle 1,977.10 puandan kapandı. Dow Jones Endeksi 111.61 puan ya da yüzde 0.7 çıkışla günü 17,055.42 puandan tamamladı ve güniçi işlemlerde tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Russell 2000 Endeksi, iki yılı aşkın sürenin en kötü haftalık performansının ardından yüzde 0.5 yükseldi.

New York'ta Banyan Partners LLC şef piyasa stratejisti Robert Pavlik, "Citigroup'un kar rakamları piyasada havanın iyileşmesine neden oldu," dedi ve "Piyasanın yükselmesi için potansiyeli var. Piyasanın gün be gün gösterdiği gücün boyutunu izlemek ilginç olacak" şeklinde görüş bildirdi.

Goldman Sachs Group Inc., S&P 500 Endeksi için 2014 yılı tahminini 1,900 puandan 2,050 puana yükseltti. Banka'nın şef ABD hisse senetleri stratejisti David Kostin'in hazırladığı araştırma rapora göre, yükselen karlar ve hızlanan ekonomik büyüme hisse senetlerini yükseltecek ve hisse senetleri tahvillere nazaran halen cazip.