Advertisement

(14:45’te güncellendi)

Gelişen piyasa hisse senetleri, zayıflayan won nedeniyle Güney Kore ihracatçı şirketlerine gelen alımlar ve Fed Başkanı Janet Yellen’in konuşması öncesinde 17 ayın en yüksek seviyesine tırmanmaya hazırlanıyor. Dubai’de hisseler yükselişi 4. güne taşıdı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.3 yükselerek, Londra saati ile 10:48'te, 1,066.45 puana çıktı ve Şubat 2013'ten bu yana en yüksek kapanışını gerçekleştirmeye yöneldi. Dubai’de gösterge endeks yüzde 3.4 yükseliş kaydetti. Dünyanın en büyük akıllı telefon üreticisi Samsung Electronics Co., Seul'deki işlemlerde yüzde 2.6 sıçradı.İsrail para birimi şekel, İsrail liderlerinin Gazze’de çatışmaları sona erdirmek üzere ateşkes teklifini kabul etmesi ile yüzde 0.4 değerlendi. Güney Kore wonu yüzde 0.9 zayıflarken, Rus hisseleri düşüşü 2. güne taşıdı.

Won Temmuz ayında yüzde 1.5 geriledi ve Bloomberg tarafından takip edilen 24 para birimi arasında en hızlı kaybı yaşayan para oldu. Bu durum, gelirlerinin yüzde 80'inden fazlasını Kore dışından sağlayan Samsung gibi şirketlerin kar görünümünü iyileştirdi. Yellen bugün Senato Bankacılık Komitesi'nde ve yarın Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi'nde konuşacak.

Seul'de Midas International Asset Management Ltd. CEO'su Heo Pil Seok, "Güney Kore hisse senetleri, istikrar kazanan won ile birlikte, ihracatçı şirketlere yönelik yatırımcı beklentilerinin iyileşmesi ile birlikte, yükselişlere öncülük ediyor," dedi.

(14:45’te güncellendi)