Advertisement

Obama yönetimi ve Avrupa Birliği Rusya'ya yaptırımları artırdı. Rusya'nın bankaları, enerji firmaları ve savunma şirketleri Ukrayna'ya baskı gerekçesi ile yeni yaptırımlara maruz kalacaklar.

Rusya'nın Ukrayna'daki ayrılıkçı isyancıları desteklediğini iddia eden ABD ve Avrupa Birliği, finans sektörüne erişimi sınırlayarak ülkenin 2 trilyon dolarlık ekonomisini sıkıştırmanın yolunu arıyor.

ABD Hazine Müsteşarlığı'nın bildirimine göre ABD'nin cezalar aracılığı ile köşeye sıkıştırdığı şirketler arasında Rusya'nın en büyük petrol şirketi OAO Rosneft, doğal gaz üreticisi OAO Novatek, ülkenin üçüncü büyük bankası OAO Gazprombank ve devlet ekonomik kalkınma bankası Vnesheconombank yer alıyor. 

Avrupa Birliği'nden bugün yapılan açıklamada birliğin bankası Avrupa Yatırım Bankası tarafından Rusya'nın kamu sektörü yeni peojelerine finansman sağlanması kesilecek ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası aracılığı ile kredi vermeyi keserek nüfuzunu kullanacak.  

ABD Başkanı Baracak Obama, bugün Washington'da yaptığı konuşmada, "Bu yaptırımlar önemli. Aynı zamanda da Amerikan şirketieri ya da müttefiklerikeri arasında herhangi bir yayılma etkisini sınırlarken Rusya üzerinde maksimum etkiyi yaratmayı hedefliyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Brezilya'daki basın toplantısında ABD'nin yaptırımlarını "Agresif politika" olarak nitelendirdi ve sadece Amerikan şirketlerinin zarar görmeyi keseceği belirtti. Putin, "Yaptırımları ABD  - Rusya ilişkilerini açmaza soktuğunu" vurguladı.

Cezalar, daha önceki yaptıımlara göre daha ileri giderken Putin'in kendi iç içemberindeki önemli isimleri de hedefliyor. ABD ve müttefikleri, durumun kötülerşmesi halinde yaptırımların genişleyeceğine dair Rusya'yı uyarmışlardı.