Advertisement

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, gecelik faiz oranlarında: marjinal fonlama oranını yüzde 12, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 11,5 düzeyinde sabit tuttu ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranı ise yüzde 8’den yüzde 7,5’e indirdi. PPK ayrıca, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,75’ten yüzde 8,25’e düşürdü.

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu politika faizini 50 baz puan düşürmesinin ardından Bloomberg HT yayınına konuk olan TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu ve Turkish Bank Yönetim Kurulu Danışmanı Tuğrul Belli, TCMB faiz kararını değerlendirdi.

TSKB Başekonomisti Gündüz Fındıkçıoğlu Merkez Bankası’nın faiz kararıyla ilgili olarak, “Merkez Bankası opsiyonu elinde tutmak istiyor. Alınan kararda her ne kadar enflasyona referans verilse de piyasada enflasyonun birinci dereceden endişe uyandırıcı bir pozisyonu veya belirleyici etken olması söz konusu değil. Dolayısıyla alınan faiz kararı kurla ilgilidir. Enflasyon, bu sene yukarıda seyrediyor ve gelecek yıl da aşağı inmesini beklemiyorum.” yorumunda bulundu.

Turkish Bank Yönetim Kurulu Danışmanı Tuğrul Belli ise faiz kararı ardından şunları kaydetti:

"Haziran ayı enflasyonu Merkez Bankası’nın beklentilerinin üzerinde geldi. Temmuz ayında baz etkisiyle düşüş göreceğiz ancak sonrasında tekrar artış olabilir. Özellik önümüzdeki ay Merkez Bankası’nın indirimlere devam etmesi durumunda piyasaların nasıl gelişeceğine de bakmamız gerekir. Merkez Bankası’nın politika faizini değiştirmesi gıda fiyatlarındaki yüksek seyir üzerinde fazla bir etki yaratmaz. Çünkü fiyatlar mevsim ve kuraklığa ilgili olarak değişim gösteriyor. Sonbaharda kuraklığın etkisinin devam edeceği yönünde bazı duyumlar aldım ve bazı ürünlerde fazla bir artış olabileceğini düşünüyorum. Örneğin, zeytinde beklentiler bu sene için oldukça kötü.”

Belli, Merkez Bankası kararında enflasyon faktörünün ikinci plana atıldığını belirtirken, enflasyon beklentilerinin sene sonu itibarıyla yüzde 8.30 olduğunu ifade etti. Eğilimler doğrultusunda ve indirime devam edilmesi durumunda enflasyonun 9’un altına düşmesini beklemediğini söyleyen Belli, Merkez Bankası’nın indirime devam edeceği tahmininde bulundu. Belli, borç alma faiz oranının arbitraja doğru gitmesinden dolayı zaten düşmesi gerektiğini ancak sıkı para politikasından bahsetmeye imkan olmadığını dile getirdi.

Merkez Bankası’nın Para Politikası Kurulu’nun politika faizini 50 baz puana düşürmesinin ardından piyasalar yatay bir seyir izledi. 10 yıl vadeli tahvil faizi yüzde 8,83, 5 yıllık tahvil faizi yüzde 8,56 ve 2 yıllık tahvil faizi yüzde 8,12 seviyesinde seyretti. Dolar/TL ise faiz kararının ardından 2.1275 seviyesine geldi.