Advertisement

Japonya hükümeti, dünyanın en büyük kamu borcuyla başa çıkabilmek için satış vergisini yeniden yükseltmeyi gündemine alabilir.

Bloomberg'ün anketine göre bu çeyrekte gerçekleşecek yüzde 2'lik büyüme oranı Başbakan Şinzo Abe'nin satış vergisini gelecek yıl yüzde 10'a yükseltmesi için yeterli olacak. Başka bir ankete göre ekonomistler, Japonya'nın bu çeyrekte yıllık bazda yüzde 2.4 büyüyeceğini tahmin ediyor.

Satış vergisini yükseltmek, düşük gelirli hanehalkını olumsuz etkilese de buradan gelecek vergi gelirlerinin kamu borcunu dizginlemek bakımından kritik bir önemi var. Ancak hükümetin vergi artışının ardından firmalara ve tüketicilere tüketimi sürdürmeleri için güven vermesi gerekiyor.

Japon hükümeti satış vergisini nisan ayında yüzde 5'ten yüzde 8'e yükseltmiş ve tüketimi desteklemek için yaklaşık 54.2 milyar dolarlık mali destek paketi açıklamıştı. Eğer Japon hükümeti, satış vergisini yüzde 10'a yükseltirse, hesaplamalara göre 29.5 milyar dolarlık bir paket açıklaması gerekiyor.

Analistler, Abe hükümetinin satış vergini yeniden yükseltmekten başka çaresi olmadığını, bu gecikirse Borsanın düşebileceğini söylüyor. Abe hükümeti, satış vergisi konusunda kararın, Temmuz-Eylül dönemine ilişkin veriler analiz edildikten sonra aralık ayında verileceğini açıklamıştı. Ülkenin bu döneme ilişkin revize edilmiş büyüme verisi 8 Aralık'ta yayınlanacak.