Advertisement

Euro Bölgesi'nde Mayıs ayı inşaat üretimi bir önceki aya göre yüzde 1,5, Avrupa Birliği'nde (AB) ise yüzde 1,6 azaldı.

Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayınladığı verilere göre, bu yılın Mayıs ayında, Nisan ayına göre mevsimsellikten arındırılmış inşaat üretimi, Avro Bölgesi'nde ve AB'de geriledi. 18 üyeli Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi mayıs ayında yüzde 1,5 ve 28 üyeli AB'de de yüzde 1,6 azalış kaydetti.

Söz konusu oran yıllık bazda ise Euro Bölgesi'nde yüzde 3,5 ve AB'de de yüzde 3,2 arttı.

Mayıs ayında inşaat üretimindeki azalış, Euro Bölgesi'nde yüzde 3 azalan inşaat mühendisliği ve ve yüzde 1,1 azalan inşaat yapımından kaynaklandı. AB'de ise azalışa yüzde 2,5 gerileyen inşaat mühendisliği ve yüzde 1,2 gerileyen inşaat yapımı neden oldu.

İnşaat üretiminde aylık bazda en fazla düşüş Almanya, Polonya, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nde gerçekleşirken, Macaristan, Slovakya, Bulgaristan ve İspanya'da ise artış kaydetti.

Euro Bölgesi'nde inşaat üretimi sektöründe yıllık bazdaki yükseliş, yüzde 5,3 artan inşaat yapımından kaynaklanırken, inşaat mühendisliği ise yüzde 2,6 azaldı. AB'de ise söz konusu oranın artış göstermesinde, yüzde 5 artan inşaat yapımı etkili oldu. İnşaat mühendisliği AB'de ise yüzde 2,5 azaldı.

Söz konusu oranda yıllık bazda en fazla artış İspanya, Slovenya, Macaristan ve Polonya'da gerçekleşirken, en fazla düşüş ise Romanya. Portekiz, Hollanda ve Almanya'da ölçüldü.

AA