Advertisement

Malezya havayolları'na ait bir uçağın Ukrayna'nın doğusunda düşmesinin ardından ab kurumları ve nato "düşüşün nedenlerinin bir an önce belirlenmesi" çağrısında bulunurken Ukrayna ise Rus yanlısı ayrılıkçıları suçladı.

ABD başkan yardımcısı Joe Biden da Ukrayna'da düşen Malezya Havayolları'na ait yolcu uçağının, ''Görünüşe bakılırsa vurulduğunu'' söyledi, "Vuruldu, kaza değil. Havada infilak etti.'' dedi

Malezya havayolları'na ait bir uçağın Ukrayna'nın doğusunda düşmesinin ardından Avrupa'dan verilen mesajlarda, bölgedeki krizin de etkisiyle, "Düşüşün nedenlerinin bir an önce belirlenmesi" çağrısı öne çıktı.

Avrupa Birliği konseyi başkanı Rompuy ile AB komisyonu başkanı Barroso tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada taziye mesajlarına yer verilirken uçağın düşüş nedeniyle ilgili acil soruşturma başlatılması istendi.

NATO genel sekreteri Anders Fogh Rasmussen ise yaptığı açıklamada, uçağın düşmesiyle ilgili olarak net olmayan çok sayıda unsur olduğunu belirterek, "Rusya destekli ayrılıkçıların bölgede yarattığı istikrarsızlık tehlike düzeyi giderek artan bir durum yarattı" ifadelerine yer verdi. Rasmussen, derhal uluslararası bir soruşturma başlatılmasının önemine dikkat çekti.

Ukrayna devlet başkanı Proşenko, Malezya Havayolları'na ait Boeing 777 tipi yolcu uçağının düşürülmesi olayının araştırılması için uluslararası komisyon kurulmasını talep etti.

Poroşenko, yolcu uçağının teröristler tarafından vurulmuş olduğunun tahmin edildiğini bildirdi. Ukrayna kara kuvvetlerinin havadaki unsurlara karşı ateş etmediğini vurguladı.- Çin hükümeti "şoke olduğunu" açıkladı

Çin, Ukrayna'nın Rusya sınırına yakın bölgesinde Malezya Havayolları'na ait bir uçağın düşmesinin ardından "şoke olduğunu" açıkladı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Çin Gang, Malezya Havayolları'na ait MH 17'nin Ukrayna'nın doğusunda düşmesinin ardından şoke olduklarını ve kurbanların ailelerine başsağlığı dilediklerinin söyledi.

Uçağın düşme sebebinin bir an önce tespit edilmesini istediklerini vurgulayan sözcü Çin, olayı yakından takip ettiklerini, ilgili taraflarla yakın temas halinde olduklarını belirtti.

Diğer yandan Çin Sivil Havacılık İdaresi, Ukrayna üzerinden uçuş yapan Çin uçaklarının Ukrayna'nın doğusu üzerinden uçmamaları yönünden talimat yayımladı.