Advertisement

(19:35'te güncellendi)

Avrupa hisse senetlerinin çoğu, gösterge endeksin haftalık kazanç sağlamasına rağmen, Ukrayna ve Rusya arasındaki sorunun daha da derinleşmekte olduğu endişeleri ile değer kaybetti.

Volvo AB ve Schibsted ASA, ikinci çeyrek karlarının analistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından en az yüzde 5.4 geri çekildiler. Air France-KLM ve Ryanair Holdings Plc, Avrupa seyahat hisselerindeki düşüşe öncülük etti. Shire Plc, AbbVie Inc.’in şirketi hisse başına 52.48 sterline (89.80 dolar) satın almayı kararlaştırmasının ardından yüzde 4 değer kazandı. Ericsson AB, çeyrek dönem kar marjının projeksiyonları aşması sonucu, Ocak 2013'ten bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra’da yüzde 0.1’in altında düşerek 339.66 puan ile haftayı tamamladı. Endekste bugün, yükselen iki hisseye karşılık üç hisse geriledi. Avrupa hisse senetlerinin gösterge endeksi, Ukraynalı bir yetkilinin, Rusya yanlısı ayrılıkçıların doğu bölgesindeki Torez kenti yakınlarında Malezya yolcu uçağını düşürdüğünü açıklamasının ardından yüzde 0.9 düştü. Endeks bu hafta yine de yüzde 0.8 yükseldi.

Ashburton Ltd. yöneticilerinden Veronika Pechlaner, “Ukrayna’daki tansiyonun düşmesi zor görünüyor. Rusya’ya karşı yaptırım uygulanacağı kararının açıklanmasından bir gün sonra gerçekleşmesi oldukça kötü oldu. Yatırımcıların bu durumda risk almaktan kaçınmaları çok normal karşılanmalı. Ayrıca, Volvo’nun kar açıklamasının tahminlerin altında kalmasıyla birlikte Avrupa’da kar oranlarında zayıflama görüyoruz” yorumunda bulundu.

Boeing 777 yolcu uçağının Ukrayna'daki iç savaş ortamında vurulması, Avrupa'da Soğuk Savaş'ın sonlanmasından bu yana görülen en büyük jeopolitik kriz ile ilgili endişelerin artmasına neden oldu. Ukrayna, Amsterdam'dan Kuala Lumpur'a giden Malaysian Airlines'a ait yolcu uçağında bulunan 298 kişinin tümünün hayatını kaybettiğini duyurdu. Ukrayna'da devlet güvenlik kuruluşu, Rus isyancıların birbirleriyle füze saldırısını tartıştıkları telsiz konuşmalarına ulaşıldığını belirtti. Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin bu olayda yer aldığına ilişkin iddiaları reddetti.

(19:35'te güncellendi)