Advertisement

Malezya para birimi rinngit, Malezya Havayolları'na ait bir yolcu uçağının Ukrayna üzerinde düşürülmesinin ardından, Asya para birimlerini aşağı çekti. Gelişmelerin jeopolitik riskleri artırmasıyla, Malezya hisse senetlerinin gösterge endeksi 1 ayın düşüğüne yaklaşıyor.

Ukrayna hükümeti, Amsterdam-Kuala Lumpur seferini yapan Boeing 777 tipi yolcu uçağını Rus yanlısı isyancıların düşürdüğünü iddia etti. İsyancılar ise iddiaları reddederek, Ukrayna ordusunu suçladı. Uçak faciası, İsrail'in Gazze'de kara harekatına başlaması nedeniyle artan küresel gerilimi artırdı. Rinngitteki kur hareketlerini gösteren endeks 8 ayın en ciddi yükselişini gerçekleştirirken, 10 yıllık tahviller Ocak'tan bu yana en yüksek artışını yaşadı.

Singapur'daki Malayan Banking Bhd'den Saktiandi Supaat '' Uçağın düşürülmesi yatırımcı güvenini zedeledi. Yatırımcı, Ortadoğu'da artan jeopolitik riskler nedeniyle gelişen piyasa varlıklarından kaçıyor'' dedi.

Rinngit dolar karşısında Kuala Lumpur'da 11.09'da yüzde 0.3 değer kaybederek 3.1870 dolardan işlem gördü. Dolar/rinngit daha önce yüzde 0.6 düşüşle 3.1955'e inerek, 11 Nisan sonrası en ciddi gün içi düşüşünü yaşamıştı.

Bir aylık volatilite göstergesi, 39 baz puanlık veya 0.39 yüzde puanı çıkışla yüzde 5.53 oldu. Bu da 1 Kasım'dan bu yana görülen en yüksek artış.

Malezya'da hisse senetlerinin gösterge endeksi FTSE Bursa Malaysia KLCI yüzde 0.4 düşüşle, 18 Haziran'dan bu yana en düşük kapanışını gerçekleştirmeye yöneldi.