Advertisement

Bakır, Malezya yolcu uçağının Ukrayna’da düşürülmesi ve İsrail birliklerinin Gazze’ye ilerlemesinin ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Nikel ise son 8 haftadaki en sert gerilemeyi kaydetti.

Rusya ve Ukrayna, 298 kişinin hayatını kaybettiği uçak düşmesiyle ilgili olarak birbirlerini suçladılar. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, olay ile ilgili olarak toplandı. İsrail güçleri ise Gazze Şeridi’ne ilerlediler. Avrupa hisseleri düşerken, Bloomberg Spot Dolar Endeksi, bir aya yakın bir sürenin en yüksek seviyesi yakınında tutunuyor.

Xconnect Trading Ltd. metal satışları müdürü Mark Newson-Smith konu ile ilgili olarak, “Şu an için, hisse senedi hareketleri ve temel esaslar ağırlaşan jeopolitik durum karşısında ikinci sırayı alacak. Hisseler baskı altına girerken, piyasa güveni ve dolayısıyla likidasyon kısa vadede düşüş gösterecek” diye konuştu.

3 ay vadeli bakır kontratları, yüzde 0.6 düşerek Londra Metal Borsası’nda (LME) saat 10:42’de metrik ton başına 7,023.50 dolar seviyesine geriledi. Kontrat, 2 Temmuz’dan bu yana en düşük seviyesi 7,005.25 dolara gerileyerek 5 hafta içindeki ilk haftalık kayba hazırlanıyor. Bakır, bu hafta yüzde 1.9 değer kaybına uğradı ve bu yıl ise yüzde 4.6 düşerek LME’de işlem gören 6 metal arasında en büyük kaybı gösterdi. Eylül vadeli bakır kontratları, New York Comex’te yüzde 0.7 değer kaybederek pound başına 3.1985 dolar oldu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, tüm kontratlarda işlem hacmi, 100 günlük ortalamanın yüzde 13 aşağısında seyrediyor.

Nikel, yüzde 3.5 kadar düşüş ile 20 Mayıs’tan bu yana en büyük kaybı göstererek ton başına 18,537 dolara inmesinin ardından ton başına 18,800 dolardan işlem gördü. Newton-Smith, nikelin yatırımcıların aldığı pozisyon nedeniyle diğer metallere göre daha fazla düşüş gösterebileceğini ifade etti.