Advertisement

AbbVie Inc., Shire Plc'yi 32 milyar sterlin (54.8 milyar dolar) karşılığında satın alarak, yabancı bir şirketi bünyesine katıp vergi yükünü azaltan en büyük ABD şirketi olacak

Anlaşmaya göre Shire'ın ortakları satış karşılığında hisse başına 52.48 pound nakit alacaklar. Fiyat, AbbVie'nin ilk satın alma teklifini yapmasından önce 2 Mayıs'ta Shire'ın kapanış seviyesinden yüzde 53 yukarıda.

AbbviE, endüstri anlaşmalarında rekor artışların olduğu bir dönemde, yurtdışına taşınan son ABD sağlık şirketi oldu. Anlaşma, Illinois'deki Kuzey Chicago'da bulunan AbbVie'nin vergi adresini İngiltere'ye taşıyacak. Böylece vergi oranı yüzde 22'den yüzde 13'e inecek olan AbbVie'nin yönetimi ise ABD'de kalacak. Shire'ın dikkat dağınıklığı, hiperaktivite ve nadir rastlanan hastalıklar için ürettiği ilaçlar, sadece artrit ilacı Humira'nın bulunduğu AbbVie'nin ürün yelpazesini genişletecek.

Londra'da bulunan UBS AG analisti Guillaume van Renterghem '' Anlaşma Shire için son derece elverişli. AbbVie-Shire anlaşmasının en güzel tarafı her iki şirketin de bu işten karlı çıkması '' dedi.

Pfizer Inc'nin bu yıl Londra merkezli AstraZeneca'yı almak için yaptığı başarılı olmayan 117 milyar dolarlık teklif, vergi yüklerini azaltmak isteyen şirketler arasındaki satın alma aktivitelerini artırdı. Bloomberg'ün derlediği verilere göre AbbVie-Shire dışında ikinci çeyrekte 264 milyar dolar değerinde anlaşma yapıldı. Bu rakam 2009'dan bu yana her bir çeyreğin 5 katı seviyesinde.