Advertisement

Japonya sanayi üretimi, tüketici harcamalarının gerilemesi ile Mart 2011’de yaşanan depremden bu yana en büyük düşüşü gerçekleştirerek Nisan ayında satış vergilerine getirilen artışın ekonomiye etkisine işaret etti.

Japonya Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre sanayi üretimi, Hazine ayında aylık bazda yüzde 3.3 düştü. Bloomberg anketine katılan 31 ekonomistin tahmin medyanı 1.2 düşüş olacağı yönündeydi.

İmalat sanayi sektörü, tüketici harcamalarının düşmesinin ve Japonyalı ihracatçıların zayıf yenin desteğine rağmen başarısız performanslarının ardından üretimde daralmaya gitti. Honda Motor Co. ve Nissan Motor Co.’nun bu hafta karlarında artış açıklamalarına rağmen Japonya para birimi yen ekonominin toparlanmasına katkı sağlamıyor.

Tokyo’da bulunan NLI Research Institute ekonomik araştırmalar müdürü Taro Saito, “Bugünkü veriler oldukça kötü. Şirketler, ekonominin görünümüyle ilgili satış vergilerindeki artışın ardından giderek daha da tedbirli davranmaya başladılar. Japonya ekonomisi, tüketici harcamalarının ve ihracatın yerinde saydığı bir ortamda başka itici gücü bulunmuyor” diye konuştu.