Advertisement

(19:35'te güncellendi)

ABD hisseleri, Standard & Poor's Endeksi'nin Nisan'dan bu yana en büyük iki günlük yükselişi kaydetmesinin ardından, yatırımcıların jeopolitik gelişmeleri değerlendirmesi ve enerji hisselerinde yaşanan kayıplar ile geriliyor. Brent petrolü 9 ayın düşüğünü gördü.

S&P 500 yüzde 0.3 gerileyerek New York saati ile 11:04'te 1,930.24 puan oldu. Endeks son iki işlem gününde yüzde 1.6 artış gösterdi. Dow Jones endeksi ise 43.83 puan düşüşle 16,526.15 puanda. S&P 500'deki işlem hacmi 30 gün ortalamasının yüzde 27 altında seyrediyor.

 

U.S. Bank Wealth Management şef hisse stratejisti Terry Sandven, "Şu anda yatırımcıların temkinli yaklaşımlarını sürdürmesi ile karmaşık bir dönemdeyiz. Hisseler ekonomik ve şirket temellerine oranla daha çok jeopolitik gelişmelerle yönlendiği yaz günlerini yaşıyor" dedi.

Almanya'da yatırımcı ve analist beklentilerinden oluşan ve gelecek altı aylık süreçte ekonomik gelişim tahmini olan ZEW Center yatırımcı güveni endeksi, Ağustos'ta 8.6'ya geriledi. Endeks Temmuz'da 27.1 seviyesinde kaydedilirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 17'ye düşüş olacağı yönündeydi. Endeks ayrıca Aralık'ta yedi yılın zirvesine ulaşmasının ardından her ay düşüş yaşamış oldu.

(19:35'te güncellendi)