Advertisement

Japonya ekonomisi, tüketim ve yatırımın borç sorununa çözüm amacıyla getirilen Nisan ayındaki satış vergisi artışının ardından düşmesi ile 3 yıl önce gerçekleşen depremden bu yana en büyük ölçüdeki daralmayı yaşadı.

Kabine yaptığı açıklamada yurtiçi hasıla büyümesinin, geçtiğimiz üç ayda Haziran ayı itibarıyla yıllık oranda yüzde 6.8 daraldığını ifade etti. Bloomberg anketine katılan 37 ekonomistin tahmin medyanı yüzde 7 düşüş görüleceği yönünde seyrediyordu. Japonya ekonomisi beklentilerin altında bir daralma gösterdi.

Japonya Başbakanı Shinzo Abe ekonominin hızlı bir toparlanma sürecine gireceğine inanırken, ekonomi Haziran ayında üretimin Mart 2011’den bu yana en sert gerilemeyi göstermesi ile mücadele ediyordu. Üretimin düşmesinin en büyük kaynağı ise şirketlerin artan stokları azaltmaya çalışmaları. Ekonomi Bakani Akiras Amira,  hükümetin gerekirse esnek önlemler almaya hazır olduğunu söylerken, Başbakan Abe Japonya’nın 2015’te vergide bir darbeye daha tahammül edip edemeyeceği yönünde değerlendirmelerde bulunuyor.

Tokyo’da bulunan Norinchukin Research Institute Co. başekonomisti Takeshi Minami, “Ekonomi yüksek ihtimalle Temmuz-Ekim çeyreğinde toparlanma gösterecek. Ancak net gelirlerde düşüş yaşanması ve üretimdeki zayıflık toparlanmayı yavaşlatabilir” dedi.