Advertisement

Rusya’dan yola çıkan 280 kamyonluk insani yardım konvoyu ayrılıkçıların kontrolündeki Doğu Ukrayna bölgelerine ilerlerken Kiev konvoyun kabul edilebilmesi şartlar koyarken, Kızıl Haç konvoyun içeriği hakkında daha fazla bilgi talebinde bulundu.

Rusya hükümeti, 280 kamyondan oluşan ve 2,000 ton bağışlanmış gıda, ilaç ve içme suyu taşıyan konvoyun dün Moskova’dan Ukrayna’nın Rusya yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunan bölgelerine doğru yola çıktığını ve Cenevre merkezli Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin gözetiminde Ukrayna’ya girişinin yapılacağı açıklamasında bulundu. Ukrayna ise konvoyun Rusya yanlısı ayrılıkçılara askeri ekipman taşıdığı yönündeki endişelerini ifade etti.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi (ICRC) Avrupa operasyonları başkanı Laurent Corbaz, “Öncelilikli olarak usul ve pratik adımlar hakkında bazı detayların açıklığa kavuşturulması gerekiyor. Güvenlik garantisi ve tüm taraflarla direkt iletişim kurabilmek istiyoruz ancak bu henüz gerçekleşmedi. En önemlisi de konvoyun içeriği ve büyüklüğü hakkında bilgi edinmeliyiz. Dağıtılacak materyaller hakkında bilgilendirilmeliyiz” diye konuştu.

Yardım konvoyu ile ilgili belirsizliğin ardından Ukrayna birlikleri ayrılıkçıların kontrolünde bulunan Donetsk ve Luhansk şehirleri civarındaki denetimini artırdı. Bölgede binlerce insanın içme suyu ve elektrikten yoksun olduğu bildiriliyor. Ukrayna, 1.200 kişinin hayatını kaybettiği ayrılıkçı savaşı körüklediği için Rusya Başkanı Vladimir Putin’i suçluyor.