Advertisement

Asya hisseleri, Çin verilerinin açıklamasının ardından yatırımcıların şirketlerin kar açıklamalarına ağırlık vermeleri ile dalgalı bir seyir izliyor. Çin hisseleri ülkenin en geniş anlamlı yeni kredilerinin beklenmedik şekilde düşmesinin ardından değer kaybediyor.

Eclat Textile Co., çeyrek dönem bilançosunun beklentilerin altında kalması sonrasında Tokyo’da yüzde 6.9 geriledi.Trend Micro Inc., kar açıklamasının ardından Tokyo’da yüzde 1.4 değer kaybına uğradı. CSL Ltd., yıllık karındaki artış ile yüzde 3.1 yükseldi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde 0.2 kadar düşmesinin ardından, yüzde 0.1 yükselerek Tokyo saati ile 12:21’de 146.74 puana geldi. Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin merkez bankasının toplam finansmanın Temmuz ayında 273.1 milyar yuan (44.3 milyar dolar) olduğunu açıklamasının ardından yüzde 0.5 kadar geriledi. Bloomberg News anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı toplam finansmanın 1.5 trilyon yuan olacağı yönündeydi.

Singapur’da bulunan Oversea-Chinese Banking Corp. varlık yönetimi başkan yardımcısı Vasu Menon, “Krediler sorun teşkil ediyor ve hükümetin yurtiçi tüketimi artırmak için ekonomide reform gerçekleştirmeye ihtiyacı var. Bu kredi rakamlarıyla doğal olarak biraz endişelenme olacak ancak ben uzun vadedeki görüş açılarını kaybedeceklerini düşünmüyorum” dedi.

Çin’in yeni yuan kredileri 385.2 milyar yuan ile tahmin edilen rakamın ancak yarısını karşıladı. M2 para arzı geçen yıla oranla yüzde 13.5’lik bir büyüme ile beklentilerin altında kaldı.

Shanghai Bileşik Endeksi, yüzde 0.8 düştü. Hong Kong’un göstergesi Hang Seng Endeksi, yüzde 0.2 geriledi.