Advertisement

Çin’de en geniş anlamıyla yeni kredilerin beklenmedik şekilde düşmesi ve fabrika üretiminin beklentilerin altında kalması ile aluminyum ve çinko çoğu sanayi metalinin gerilemesine öncülük etti. Bakır 6 haftanın en düşük seviyesine indi.

Üç ay vadeli çinko kontratları, Londra Metal Borsası’nda (LME) yüzde 0.1 kadar düşerek metrik ton başına 2,306 dolar oldu ve Tokyo saati ile 14:45’te 2,315.25 dolardan işlem gördü. Alüminyum, yüzde 0.4 gerileyerek ton başına 2,043 dolara gelirken, bakır yüzde 0.4 değer kaybetti.

People’s Bank of China’nın bugün Beijing’de yaptığı açıklamaya göre, toplam finansman Temmuz ayında 273.1 milyar yuan (44.3 milyar dolar) seviyesinde. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmin medyanı ise bu rakamın 1.5 trilyon yuan olacağı yönündeydi. Çin sanayi üretimi, ekonomik toparlanmanın risk sinyalleri vermesi ile Temmuz ayında yüzde 9 yükselerek yüzde 9.2 artış görüleceği yönündeki beklentilerin altında kaldı.

Australia & New Zeland Banking Group Ltd. analistlerinden Daniel Hynes, “Kredi büyümesi rakamı şimdiye kadar piyasayı yönlendiren en büyük etken oldu. Düşüşteki sebebin bankacılık sektörü üzerindeki sıkılaştırılmış koşullar olması emtia talebi üzerinde önemli bir etki yaratabilir” dedi.

LME’nin açıkladığı verilere göre, para yöneticileri çinko için net uzun pozisyonlarını (net alım pozisyonu) geçtiğimiz hafta 96,482 kontrattan 85,731 kontrata düşürdüler.

Bakır LME’de yüzde 0.6 düşüş ile ton başına 6,926 dolar olarak 30 Haziran’dan bu yana en zayıf seviyeye indi. Eylül vadeli bakır kontratları New York’ta yüzde 0.5 gerileyerek pound başına 3.138 dolardan alıcı buldu. Ekim vadeli bakır kontratları Şanghay’da yüzde 0.9 değer kaybederek ton başına 49,333 yuandan (8,007 dolar) işlem gördü.

LME’de işlem gören kurşun gerilerken, nikel ve kalay yatay seyrediyor.