Advertisement

Çin'den sonra dünyanın en büyük altın kullanıcısı Hindistan'ın altın ithalatının, hükümetin cari işlemler açığının artmasını önlemek ve para birimi rupiyi desteklemek için altın ithalatına kısıtlamalar getirmesi sonucu, düşüşünü üçüncü yıla taşıması bekleniyor.

Bloomberg'in anketine katılan, aralarında Gitanjali Gems Ltd. ve Rajesh Exports Ltd.'nin de bulunduğu, dokuz analist ve mücevher şirketinin tahminlerinin medyanına göre, Hindistan'ın altın ithalatı 2014 yılında yüzde 15 azalarak 700 tona inebilir. Hükümet ve Dünya Altın Konseyi'nin verilerine göre, altın ithalatı yılın ilk yarısında yüzde 44 düşerek 350 tona geriledi.

Küresel tüketimim yarısını gerçekleştiren Çin ve Hindistan'da zayıflayan talep, bu yıl Ukrayna ve Orta Doğu'da artan tansiyonun etkisi ile yüzde 8.9 yükselen altın fiyatlarındaki çıkışları sınırlayabilir. Çin'de altın kullanımıyılın ilk yarısında, yatırımcıların daha az külçe ve sikke altın alımı yapmaları ile birlikte, yüzde 19 geriledi. Hindistan Maliye Bakanı Arun Jaitley, geçen ay açıkladığı yıllık bütçesinde, ithalat kısıtlamalarını devam ettirdi.

Yeni Delhi'de Fitch Ratings'in lokal birimi India Ratings & Research'ün başekonomisti Devendra Pant, "Tedbirlerin yakın zamanda kalıdırlacağını düşünmüyorum," dedi ve "Altın ithalatının artmasına izin verilirse, bunun cari işlemler üzerinde etkisi olacak" şeklinde konuştu.

Spot altın bugün Singapur saati ile 11:30'da ons başına 1,309.34 dolar seviyesinde işlem görüyordu. Hindistan'da Çoklu Emtia Borsası vadeli altın kontratları bu yıl yüzde 1.1 artarak, dün 10 gram başına 28,730 rupiye çıktı.

Hindistan, rekor seviyeye yükselen cari işlemler açığını daraltmak ve para birimindeki düşüşü durdurmak için, altın ithalatına uyguladığı vergiyi geçen yıl üç kez artırarak yüzde 10'a çıkardı. İthalatçılar ayrıca ithal ettikleri miktarın yüzde 20'sini mücevher şirketlerine yeniden ihraç etmeleri için vermek zorunda.