Advertisement

10 yıllık ABD Hazine tahvil faizleri, perakende satışların Temmuz’da fazla değişmediğini gösteren verinin ekonomik toparlanmanın halen istenilen düzeyde olmadığını göstermesi ile, 1 yılın en düşüğüne yaklaştı.

10 yıllık gösterge tahviller, ABD’nin 24 milyar dolarlık tahvil ihalesi açmasından önce, G-7 ülkelerindeki tahviller karşısında 1 haftanın en düşüğüne gerilemişti. ABD Hazine tahvillerinini G-7 tahvilleri karşısındaki ekstra faizi 72 baz puan ile 4 Ağustos’tan bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Fark Şubat’ta 37 baz puandı. ABD tahvilleri bu ay, Gazze, Ukrayna ve Irak’taki gelişmeler nedeniyle yükseldi.

New York’ta bulunan Royal Bank of Canada RBC’nin baş ABD ekonomisti Tom Porcelli “ Veri hayal kırıklığı yarattı. 2. Çeyrek rakamlarının ardından oldukça beklenmedik bir veri geldi. Bu durum daha kat edilecek çok yolumuz olduğunun göstergesi”  diye konuştu.

10 yıllık ABD Hazine tahvil faizi, daha önce yüzde 2.47’ye çıktıktan sonra 2 baz puan düşerek New York saati ile 09:28’de yüzde 2.43 oldu. Faizler 8 Ağustos’ta yüzde 2.35 ile 20 Haziran 2013’ten bu yana en düşük seviyeyi görmüştü.