Advertisement

(17:20'de güncellendi)

Vadeli altın kontratları, ABD'de işsizlik başvurularının geçen hafta beklenenden daha fazla artmasının isithdam piyasasına ilişkin iyimserliği azaltması ve faizlerin düşük kalacağı spekülasyonunu güçlendirmesi ile birlikte fazla değişmedi.

İşsizlik başvuruları, 9 Ağustos ile biten haftada, 21,000 yükselerek 311,000'e çıktı ve altı haftanın en yüksek seviyesine çıktı. Bloomberg'in anketine katılan 48 ekonomistin tahminlerinin medyanına göre, bu verinin 295,000 seviyesinde çıkması bekleniyordu.

Altın bu yıl, dün itibariyle, Orta Doğu ve Ukrayna'daki anlaşmazlıkların güvenli liman alımlarını getirmesi sonucu yüzde 9.3 değer kazandı. fiyatlar ayrıca, ABD ekonomisinde düzensiz büyüme işaretlerinden de güç aldı.

Chicago'da R.J. O’Brien & Associates kıdemli emtia brokerı Phil Streible, "İstihdam piyasasına ilişkin endişeler yeniden ortaya çıktı," dedi ve "Ayrıca, güvenli liman alımları, jeopolitik gelişmelerden dolayı gelmek zorunda" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 düşerek, New York saati ile 09:20'de, ons başına 1,313.20 dolara geriledi. Metal erken saatlerde yüzde 0.6 kadar yükseldi. Kontrat, 8 Ağustos'ta, 1,324.30 dolara kadar çıkarak, 18 Temmuz'dan bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Altın geçen yıl, ABD hisse senetlerinin rekor seviyeye ralli yapması ve enflasyonın düşük kalması ile birlikte, Fed'in parasal teşvikleri azaltacağı spekülasyonunun güçlendiği bir ortamda yüzde 28 düştü ve 30 yılı aşkın sürenin en güçlü yıllık kaybını gerçekleştirdi.

(17:20'de güncellendi)