Advertisement

Çin hisselerinin çoğu, emtia üreticileri ve inşaat şirketlerindeki düşüşün otomobil ve gemicilik şirketlerindeki kazançları gölgelemesi ile değer kaybediyor.

Jiangxi Copper Co. ve Aluminum Corporation of China Ltd., en az yüzde 1.3 oranında düşüş ile metal şirketlerindeki gerilemeye öncülük etti. China Vanke Co., 3 haftanın en düşük seviyesine geriledi. Çin’in en büyük otomobil üreticisi SAIC Motor Corp.,  ilk yarı karının yükselmesinin ardından yüzde 3.7 değerlendi. Cosco Shipping Co., 8 ayın en büyük yükselişini kaydetti.

Shanghai Bileşik Endeksi, yüzde 0.1 gerileyerek 2,221.80 puan oldu. Endekste yükselen her dört hisse için beş hisse geriledi. Uluslararası Para Fonu (IMF), Çin’i kredi genişlemesini kontrol altına almasına teşvik ederken, dün açıklanan veriler beklentilerin altında kalan büyüme ve sanayi üretiminin yatırımcıların dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde teşvik olmadan büyümenin yavaşlayacağı endişelerini alevlendirdi.

Şanghay merkezli Dragon Life Insurance Co. para yöneticilerinden Wu Kan, “Piyasa dünkü zayıf kredi verisinden dolayı hala endişeli ve ekonomik toparlanmanın boyutu ile ilgili şüphe duyuluyor. Konjonktürel hisselerde bugün satış olduğunu görüyoruz. Ancak beklentiler büyümeyi teşvik edici önlemlerin alınacağı yönünde artıyor” dedi.

CSI 300 Endeksi, yüzde 0.3 gerileyerek 2,352.74 puan oldu. Hang Seng China Enterprises Endeksi, yüzde 0.3 düştü. Bloomberg Çin-ABD Endeksi, dün yüzde 1.4 yükseldi. Shanghai endeksinde işlem hacmi 30 günlük ortalamanın yüzde 11 yukarısında seyrediyordu.

CSI 300’deki enerji hisseleri bugün yüzde 0.8 ve materyal hisseleri yüzde 0.7 düşerek 10 sanayi grubu arasındaki en büyük kayıpları kaydettiler. Jiangxi Copper iki haftanın en sert düşüşünü gösterirken, Aluminum Corporation of China Ltd. düşüşü 2. güne taşıdı.