Advertisement

Asya hisseleri, ABD’de perakende satışlarının büyük bir değişik göstermemesinin Fed’in faiz oranlarını beklentilerden erken bir zamanda yükseltmeyeceği söylentilerini güçlendirmesi ile yükselişi 4. güne taşımaya hazırlanıyor

Online oyun üreticisi NCsoft Corp., çeyrek dönemlik karının yükseldiğini açıklamasının ardından Seul’da yüzde 8.3 değer kazandı. Avustralyalı casino şirketi Crown Resorts Ltd., yıllık karının yüzde 66 artması ile yüzde 4.8 yükseldi. Avustralya’nın en büyük telefon şirketi Telstra Corp., karının tahminleri aşması ve hisse geri satın alımı açıklamasının ardından yüzde 2.3 prim yaptı. Aiful Corp., çeyrek dönem karının yüzde 71 düşmesi ile yüzde 13 değer kaybetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, geçtiğimiz üç günde yüzde 2.2 yükselmesinin ardından yüzde 0.4 artarak Hong Kong saati ile 11:43’te 147.84 puana geldi. Endeksteki 10 sanayi grubunun tümü bugün yükseliş kaydetti. Çin’in kredi genişlemesindeki düşüş ve yatırım harcamalarındaki beklenmedik yavaşlama, dünyanın ikinci büyük ekonomisinde politika yapıcıların teşvikleri genişleteceği söylentilerini güçlendirdi.

Sidney merkezli Platypus Asset Management Ltd. baş yatırımcısı Donald Williams, “Fed’in faiz oranları hakkındaki konuşma şeklinin değişmesine rağmen, yüksek faiz oranları görmekten hala çok uzağız. Faiz oranları düşük kalmaya devam ettiği sürece ki bu bir iki yıl olabilir, hisseler olumlu fiyatlandırılacak” diye konuştu.

Standard & Poor’s 500 endeks vadelileri, endeksin dün yüzde 0.7 düşmesinin ardından bugün yatay bir seyir izliyor. ABD’de perakende satışlar, otomobil talebindeki azalma ve düşük maaş artışlarının ABD tüketicisini frenlemesi ile Temmuz ayında büyük bir değişiklik göstermeyerek 6 aydaki en kötü performansını kaydetti.