Advertisement

Mario Draghi başkanlığındaki Avrupa Merkez Bankası (AMB) parasal genişlemeye yaklaşıyor.

Bu hafta gelecek verinin Euro Bölgesi’nde enflasyonun 2009’dan bu yana en düşük seviyede olduğunu göstermesinin beklenmesi, AMB Başkanı’nı Jackson Hole’daki merkez bankacıları toplantısında yatırımcının fiyatlarda ciddi düşüş yaşanacağı tahmini konusunda uyarılar yapmaya itti.

Bu yöndeki yorumların beraberinde AMB’nin uzun zamandır uzak durduğu mali teşviğe yaklaştığı söylentilerini getirmesi ile, hisse senetleri yükselirken, tahvil faizleri ve euroda gerileme yaşandı. Draghi daha önce, enflasyon görünümünün orta vadede kötüleşmesinin geniş çaplı varlık alımlarına gerekli nedeni oluşturacağını belirtmişti.

Paris’te bulunan Barclays Plc’nin baş Avrupa ekonomisti Philippe Gudin “ Draghi’nin 22 Ağustos konuşması AMB’nin söylemi açısından bir dönüm noktası oldu. Son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmelerin AMB’nin doğrudan parasal genişlemeye geçme olasılığını artırdığını düşünüyoruz” dedi.

Bloomberg News anketinin medyan tahminine göre, Euro Bölgesi’nde enflasyon bu ay yüzde 0.3’e gerileyerek, AMB’nin yüzde 2’nin altındaki hedefinin oldukça altında kaldı. Bu hafta yayımlanacak diğer verilerin, işsizliğin rekor düzeyde kalmasını ve ekonomik güvenin gerilediğini göstermesi bekleniyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Ağustos 2014 Pazartesi, 15:43 Misafir ne olacak ne olacak para basınca ne olacak.borsadan sana para kazandıracaklar.rüyanda görürsün.
25 Ağustos 2014 Pazartesi, 15:33 Misafir almanya asla böyle bir şeye izin vermez arkadaşın temennisi bu