Advertisement

(20:51'de güncellendi)

ABD hisse senedi gösterge endeksleri, dayanıklı tüketim malları ve Tüketici Güveni verilerinin ekonominin durumu ile ilgili iyimserliğe neden olmasının ardından, tüm zamanların en yüksek seviyelerini gördü. Avrupa tahvil faizleri 2 gün üst üste rekor seviyelere gerilerken, altın ve petrol fiyatları arttı.

S&P 500 yüzde 0.2 yükselişle New York'ta saat 13:14'te 2,002.10 olurken, Dow Jones endeksi aynı dakikalarda yüzde 0.3 kazançla 17,132.35'i gördü. İki endeks de rekorlara ulaştıktan sonra geriledi. İtalya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi 7 baz puan düşüşle yüzde 2.41'e indi ve İspanya tahvillerinin faizi yüzde 2.17 seviyesine kadar geriledi. Avrupa şirket kredi riski yedi haftayı aşkın sürenin en düşük seviyesini gördü. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükseldi. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi 2011'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Altın yüzde 0.5, petrol de yüzde 0.3 değer kazandı.

ABD'de dayanıklı tüketim malları siparişleri Temmuz ayında, ticari uçak siparişlerindeki sıçramanın etkisi ile rekor oranda arttı. ABD'nin iki yıl vadeli Hazine tahvillerinin faizi ile Almanya'nın aynı vadeli tahvillerinin faizi arasındaki fark, ABD ekonomisindeki toparlanma işaretleri ve Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) teşvikleri artıracağı spekülasyonunun etkisi ile, 2007'den bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Rusya ve Ukrayna devlet başkanları, bölgede tansiyonun yeniden artması ile birlikte, Belarus'un Minsk kentinde bir araya geliyor.

New Jersey'de bulunan Prudential Financial Inc. piyasa stratejisti Quincy Krosby konuya ilişkin " Piyasada dünkü tarihi günün ardından temkinli bir hava hakim, ancak yine de her fırsatı değerlendirecek yatırımcılar olacaktır" diye konuştu.

İspanya'nın 10 yıl vadeli tahvillerinin faizi düşüşünü altıncı güne taşıdı ve Mart ayından bu yana en uzun süreli düşüş dönemini gerçekleştirdi. İtalya tahvillerinin faizi ise yüzde 2.40'a kadar indi.

(20:51'de güncellendi)